O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Naukowcy nie mają złudzeń. ASF może przenosić się w paszy dla zwierząt

ASF

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Kansas wykazali, że wirus ASF może zachować swoją zakaźność przez 112 dni w mączce sojowej.

Naukowcy postanowili przeanalizować stabilność wirusa szczepu Georgia 2007 w paszy pełnoporcjowej, śrucie sojowej i kukurydzianej. Wirus był wystawiony na działanie trzech temperatur przechowywania w otoczeniu, a mianowicie 4 stopni, 20 stopni i 35 stopni Celsjusza przez okres do 365 dni.

ASF utrzymuje się w paszy

DNA wirusa okazało się bardzo stabilne i wykrywalne metodą qPCR w prawie wszystkich matrycach paszowych do końca każdego badania. Zakaźny wirus był najbardziej stabilny w mączce sojowej i pozostawał zakaźny przez co najmniej 112 dni w temperaturze 4 stopni Celsjusza, co najmniej 21 dni w temperaturze 20 stopni Celsjusza i co najmniej siedem dni w temperaturze 35 stopni Celsjusza.

W Holandii, zespół Team Pigs z Farmers Defence Force jest bardzo zaniepokojony wprowadzeniem afrykańskiego pomoru świń poprzez surowce z obszarów wysokiego ryzyka. Organizacja radzi hodowcom świń, aby pobierali próbki paszy i surowców i poddawali je badaniom. Team Pigs dokonał ustaleń z praktyką weterynaryjną w Lintjeshof w zakresie wykonywania testów PCR. Gdy tylko stanie się jasne, jaki będzie protokół w przypadku pozytywnego wyniku, będzie to możliwe.

asf

Czytaj też: Jest coraz gorzej! Pogłowie świń w Wielkiej Brytanii szybko się kurczy

nieuweoogst.nl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023