PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Jest coraz gorzej! Pogłowie świń w Wielkiej Brytanii szybko się kurczy

Jest coraz gorzej! Pogłowie świń w Wielkiej Brytanii szybko się kurczy

Autor: Świat Rolnika 2022-08-08 09:00:00
Pogłowie świń

Dane brytyjskiej Rady ds. Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) wskazują, że pogłowie świń w Wielkiej Brytanii dalej się kurczy.

Przemysł mięsny w Wielkiej Brytanii stoi w obliczu znacznego niedoboru wieprzowiny produkowanej w kraju. Co niepokojące, najnowsze dane z AHDB pokazują, że pogłowie świń nadal spada. Do jesieni podaż tuczników zmniejszyłaby się o około 250 000 sztuk miesięcznie w porównaniu z rokiem poprzednim.

Co dalej z przemysłem trzody chlewnej?

Pomimo wzrostu cen trzody chlewnej hodowcy ponieśli znaczne straty z powodu bardzo wysokich kosztów paszy. W związku z tym zaczęli hodować mniej zwierząt lub zaprzestali działalności. Pogłowie świń kurczy się.

AHDB przewiduje 6-procentowy spadek krajowej produkcji trzody chlewnej do 2022 roku. W 2023 r. nastąpi kolejny spadek o 9 procent, ponieważ w tym roku stado loch osiągnie najniższy poziom. W porównaniu z grudniem 2020 r. i grudniem 2022 r. jest około 65 000 loch mniej (odpowiednio 415 000 i 350 000 loch).

Reprezentatywna próba gospodarstw z trzodą chlewną według Agrovision pokazuje, że 40 z 239 ferm trzody chlewnej zostało zamkniętych między czerwcem 2021 a czerwcem tego roku. To spadek o 17 proc. W tym samym okresie liczba loch zmniejszyła się o 15 procent (w tej próbie o 27 000 mniej loch).

Pogłowie świń i loch kurczy się

Gwałtowny spadek liczby inseminowanych loszek o 21 procent jest niepokojący. Wskazuje to, że spadek liczby loch pod koniec tego roku może być jeszcze większy, donosi PigWorld.

Przyspieszone kurczenie się stada loch powoduje spadek podaży tuczników, podczas gdy Wielka Brytania jest daleka od samowystarczalności w zakresie wieprzowiny (prawie 60 procent w 2020 r.). Zwiększa to wymagania importowe.

Spadające pogłowie świń, to także mniejsza podaż tuczników również odciśnie swoje piętno na możliwościach rzeźni. Bitwa o świnie będzie jeszcze większa, ale wzrośnie też liczba wolnych haków do uboju. Luka w produkcji trzody chlewnej będzie miała poważne konsekwencje dla brytyjskiego łańcucha produkcji wieprzowiny.

Czytaj również: Gigantyczne chlewnie w Chinach – w jednym budynku nawet 60 tys. loch

Nieuweoogst/fot.pixabay