O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-08-2023

Autor: Świat Rolnika

Najnowsza prognoza: Światowa produkcja wołowiny wzrośnie w tym roku!

produkcja wołowiny

Według najnowszych prognoz światowa produkcja wołowiny wzrośnie w tym roku i osiągnie poziom nie mniejszy niż 59,6 mln ton.

Prognoza została opublikowana przez analityków Departamentu Rolnictwa USA (USDA). Odnieśli się oni także do eksportu i jego perspektyw na przyszłość.

Analitycy USDA opublikowali najnowszą prognozę

Najnowsza prognoza USDA podniosła produkcję wołowiny na świecie o jeden procent w porównaniu do szacunków z kwietnia. Spośród krajów, w których produkcja wołowiny wzrosła w najbardziej zauważalny spób wskazano Argentynę – wzrost o sześć procent. Powodem był przymusowy ubój bydła na skutek suszy, która pozbawiła bydło znacznej części naturalnej zielonki i pogorszyła jakość pozostałych roślin pastewnych. 

W samych Stanach Zjednoczonych, a także w Nowej Zelandii nastąpił wzrost o jeden i trzy procent w związku ze wzrostem uboju z tego samego powodu. W tym samym czasie produkcja w krajach Unii Europejskiej zanotowała spadek o jeden procent – w wyniku ograniczenia uboju w związku z rosnącymi kosztami produkcji.

Produkcja wołowiny w UE zanotuje spadek

Analitycy USDA odnieśli się także do sytuacji eksporcie i jego perspektywach. Wskaźniki dla niego praktycznie nie zmieniły się od ubiegłego roku i wyniosły 12,1 mln ton. Spadek dostaw z Wielkiej Brytanii, Meksyku i krajów UE jest równoważony wzrostem z Australii, Argentyny, Brazylii i Nowej Zelandii. 

W szczególności spadek wskaźnika dla Wielkiej Brytani oraz UE wiąże się ze obniżeniem popytu i ograniczeniem produkcji wołowiany, a dla Meksyku wpływ będzie miało ciągłe umacnianie się lokalnej waluty – peso. Zwiększone dostawy z Australii przełożą się na wzrost popytu w Japonii i Korei Południowej, a następnie w Chinach. Jednocześnie stabilny popyt na przetwórstwo wołowiny w USA sprawi, że dostawy do Australii i Nowej Zelandii utrzymają się na tym samym poziomie.

Zobacz także: Niemiecka produkcja wieprzowiny wciąż notuje spadki! Nasi sąsiedzi będą skazani na import?

swiatrolnika.info 2023