Talk icon

Informacje

28-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

lasy

Lasy na Syberii i Dalekim Wschodzie płoną w od początku roku. Spłonęło już 1,03 mln hektarów terenów leśnych.

We wtorek Radio Swoboda za rosyjskimi służbami ochrony lasów poinformowało, że od początku 2022 roku na Syberii i Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej spłonęło już 1,03 mln hektarów terenów leśnych. Największe straty odnotowano w obwodzie amurskim i republice Sacha (Jakucji).

Płoną lasy na Syberii

Od początku 2022 roku na Syberii i Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej spłonęło już 1,03 mln hektarów terenów leśnych. Największe straty odnotowano w obwodzie amurskim i republice Sacha (Jakucji). Lasy płoną w bardzo szybkim tempie.

Wcześniej, na początku maja, w obwodzie omskim wprowadzono stan wyjątkowy w związku z gwałtownymi pożarami. Jak przekazało Radio Swoboda, z powodu pożarów zginęło już w tym roku na Syberii i Uralu co najmniej 16 osób. Rosyjski Komitet Śledczy wszczął dochodzenia wobec urzędników z kilku regionów, oskarżanych o zaniedbania w związku z klęską żywiołową.

Władze Jakucji, Kraju Krasnojarskiego, Kraju Chabarowskiego, Czukotki, obwodu magadańskiego i amurskiego zdecydowały o odstąpieniu od gaszenia niektórych terenów objętych ogniem.

lasy Syberia

Seria wybuchów i pożarów w Rosji 

Jednocześnie od kilku miesięcy w całej Rosji dochodzi do serii wybuchów i pożarów w obiektach militarnych i przemysłowych, m.in. w wojskowym instytucie badawczym w Twerze, a także w licznych magazynach ropy naftowej.

W poniedziałek brytyjski dziennik "Times" poinformował, że ukraińskie siły specjalne po raz pierwszy potwierdziły, że prowadzą działania na terytorium Rosji, wymierzone m.in. w rafinerie, składy broni i inne obiekty infrastruktury krytycznej stanowiące zaplecze dla inwazji Kremla na Ukrainę. 

Sprawdź: Zagrożenie pożarowe w lasach niestety nadal duże

fot.pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023