Informacje
13-12-2022
Polski rolnik nie zostanie pozostawiony samemu sobie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze.
Nie jesteśmy idealni, potykamy się, ale szukamy najlepszych rozwiązań – zapewnił. Jak wskazał gospodarstwo rolne, a zwłaszcza wielopokoleniowe gospodarstwo rolne, przypomina trochę państwo. Szef rządu przypomniał również o spełnionych przez Prawo i Sprawiedliwość obietnicach złożonych polskiej wsi
Premier: Polski rolnik rozumie współczesną politykę
Jak stwierdził szef rządu podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, rolnik, gospodarstwo rolne to taki mikroświat gospodarczy w pigułce. "Mówimy – gospodarstwo rolne przypomina przedsiębiorstwo" – wskazał.
Według premiera Mateusza Morawieckiego gospodarstwo rolne, a zwłaszcza wielopokoleniowe gospodarstwo rolne, przypomina trochę państwo. "Rolnik musi zajmować się i sprawami gospodarczymi, i produkcją, i marketingiem, i uczyć się nowoczesnych metod, tym czym często w dużych przedsiębiorstwach zajmują się całe departamenty" – mówił.
Jak stwierdził premier, polski rolnik dobrze rozumie współczesną politykę, a nawet geopolitykę: "Świetnie rozumie te zewnętrzne okoliczności". "Mówiąc o geopolityce, my doskonale widzimy to, co dzieje się na polskiej ziemi, wsi. Mamy do czynienia z drogimi cenami gazu, nawozami, wysokimi cenami prądu, paliwa, powracające klęski suszy, ASF" – wskazał. Jak zaznaczył, "wiemy, że to jest dzisiaj wielkie wyzwanie dla polskiego rolnika".
Morawiecki: Dotrzymujemy obietnic złożonych polskiej wsi
"Polski rolnik nie zostanie pozostawiony sam sobie z tymi wszystkimi problemami. Nie jesteśmy idealni, potykamy się, mylimy się, szukamy rozwiązań, najlepszych rozwiązań dla polskiego rolnika. Także dotrzymujemy obietnic" – zapewnił szef rządu.
Wymienił w tym kontekście m.in. rolniczy handel detaliczny, "który jest i działa".
"Rolnik może sprzedawać swoje płody do stołówek, jadalni, restauracji szkół. Może sprzedawać tak, jak obiecaliśmy to bez podatku do 100 tysięcy złotych rocznie" – powiedział. Wskazał na zmiany w systemie emerytalnym – "rekordowa waloryzacja, wyrównanie emerytur rolniczych – dotrzymaliśmy słowa".
"Obiecaliśmy dopłaty dla młodych rolników – i zrealizowaliśmy do 150 tysięcy już obowiązuje, a od 1 stycznia – 200 tysięcy złotych dla młodego rolnika" – mówił.
Czytaj też: Morawiecki: Kryzys to szansa na wyjście z tarapatów
PAP/fot.Twitter