Talk icon

Informacje

13-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Polski rolnik nie zostanie pozostawiony sam sobie

Polski rolnik

Polski rolnik nie zostanie pozostawiony samemu sobie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze. 

Nie jesteśmy idealni, potykamy się, ale szukamy najlepszych rozwiązań – zapewnił. Jak wskazał gospodarstwo rolne, a zwłaszcza wielopokoleniowe gospodarstwo rolne, przypomina trochę państwo. Szef rządu przypomniał również o spełnionych przez Prawo i Sprawiedliwość obietnicach złożonych polskiej wsi

Premier: Polski rolnik rozumie współczesną politykę

Jak stwierdził szef rządu podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, rolnik, gospodarstwo rolne to taki mikroświat gospodarczy w pigułce. "Mówimy – gospodarstwo rolne przypomina przedsiębiorstwo" – wskazał.

Według premiera Mateusza Morawieckiego gospodarstwo rolne, a zwłaszcza wielopokoleniowe gospodarstwo rolne, przypomina trochę państwo. "Rolnik musi zajmować się i sprawami gospodarczymi, i produkcją, i marketingiem, i uczyć się nowoczesnych metod, tym czym często w dużych przedsiębiorstwach zajmują się całe departamenty" – mówił.

Jak stwierdził premier, polski rolnik dobrze rozumie współczesną politykę, a nawet geopolitykę: "Świetnie rozumie te zewnętrzne okoliczności". "Mówiąc o geopolityce, my doskonale widzimy to, co dzieje się na polskiej ziemi, wsi. Mamy do czynienia z drogimi cenami gazu, nawozami, wysokimi cenami prądu, paliwa, powracające klęski suszy, ASF" – wskazał. Jak zaznaczył, "wiemy, że to jest dzisiaj wielkie wyzwanie dla polskiego rolnika".

Polski rolnik

Morawiecki: Dotrzymujemy obietnic złożonych polskiej wsi

"Polski rolnik nie zostanie pozostawiony sam sobie z tymi wszystkimi problemami. Nie jesteśmy idealni, potykamy się, mylimy się, szukamy rozwiązań, najlepszych rozwiązań dla polskiego rolnika. Także dotrzymujemy obietnic" – zapewnił szef rządu.

Wymienił w tym kontekście m.in. rolniczy handel detaliczny, "który jest i działa". 

"Rolnik może sprzedawać swoje płody do stołówek, jadalni, restauracji szkół. Może sprzedawać tak, jak obiecaliśmy to bez podatku do 100 tysięcy złotych rocznie" – powiedział. Wskazał na zmiany w systemie emerytalnym – "rekordowa waloryzacja, wyrównanie emerytur rolniczych – dotrzymaliśmy słowa".

"Obiecaliśmy dopłaty dla młodych rolników – i zrealizowaliśmy do 150 tysięcy już obowiązuje, a od 1 stycznia – 200 tysięcy złotych dla młodego rolnika" – mówił. 

Czytaj też: Morawiecki: Kryzys to szansa na wyjście z tarapatów

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023