Talk icon

Informacje

01-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Morawiecki: Nasz kraj będzie hubem gospodarczym dla Ukrainy

Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że Polska będzie dla niepodległej Ukrainy hubem gospodarczym i pomoże w eksporcie produktów rolnych.

Jak wskazał Premier, Polska została poproszona o pomoc w wywozie towarów, głównie zboża z Ukrainy i otrzymuje z tego tytułu środki z UE, by zwiększyć przepustowość i poprawić infrastrukturę.  Szef rządu uczestniczył w środę w otwarciu tymczasowego miasteczka domków kontenerowych w Borodziance (Ukraina).

Morawiecki: Polska pomoże Ukrainie w eksporcie

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie uczestniczyć w eksporcie płodów rolnych, głównie zboża z Ukrainy.

,,Polska będzie hubem gospodarczym dla niepodległej Ukrainy i już dzisiaj będziemy starali się pomagać. Dlatego Polska została także poproszona i powiedziałem, jakie są nasze warunki, otrzymujemy tutaj z tego tytułu także środki ze strony UE po to, ażeby zwiększyć przepustowość, poprawić infrastrukturę, która umożliwi wywóz zboża, wywóz towarów z Ukrainy na Bliski Wschód, do Afryki i do innych państw" – powiedział.

Premier podkreślił, że wywóz zboża z Ukrainy był jednym z głównych tematów podczas poniedziałkowo-wtorkowego posiedzenia Rady Europejskiej. Był to – dodał – temat "numer 2 zaraz po wojnie na Ukrainie".

,,To kilkadziesiąt milionów ton zboża, ok. 50 mln ton zboża rocznie, bez którego północna Afryka, Bliski Wschód może mieć poważne problemy z wyżywieniem swojej ludności, z zabezpieczeniem żywności dla swoich ludzi" – zaznaczył.

Morawiecki powiedział, że już dzisiaj w przygotowaniu jest "kilka umów pomiędzy resortami, które z jednej strony pomogą Ukrainie, a z drugiej strony dadzą impuls gospodarczy Polsce" i że "są to umowy dotyczące np. eksportu zboża ukraińskiego". Premier mówił też o polsko-ukraińskiej współpracy resortów obrony, spraw wewnętrznych czy infrastruktury. Premier podkreślił, że dziś najważniejsze jest przywrócenie pokoju na Ukrainie.

,,Koncentrujemy się na tym, aby jak najszybciej można było przywrócić pokój, bezpieczeństwo, normalność i normalne życie gospodarcze" – dodał.

 Morawiecki

Czytaj też: Ukraińskie porty wciąż zablokowane. Co ze światowym rynkiem zbóż?

 PAP/fot.KPRM,Krystian Maj

 

swiatrolnika.info 2023