Talk icon

Informacje

25-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Moda na wegańskie produkty przemija? Podróbki mięsa coraz mniej popularne

wegańskie produkty

Jak wynika z analizy AHDB, popyt na wegańskie produkty bezmięsne spadł w stosunku do ubiegłego roku. 

W styczniu tego roku podróbki mięsa kupiło o milion mniej gospodarstw domowych niż w 2022 roku, przy czym procentowo kupiło je tylko 13,7% gospodarstw domowych.

Wegańskie produkty już nie są modne?

Według nowego raportu AHDB, w pierwszych trzech tygodniach roku 96,4% gospodarstw domowych kupiło mięso, ryby lub drób (MFP). Badanie pokazuje, że 7% kupujących zaczęło kupować produkty bez białka zwierzęcego. Wydaje się jednak, że wzrost ten był krótkotrwały, a 7 na 10 próbujących wege-jedzenia nie udało się przekroczyć dwutygodniowej granicy ograniczania mięsa.

Spośród tych, którzy przestali jeść podróbki mięsa, 40% stwierdziło, że to dlatego, że wegańskie produkty były zbyt drogie, a kolejne 40% stwierdziło, że nie może znaleźć jedzenia ani napojów, które im smakują.

Grace Randall, Retail Manager w AHDB, powiedziała, że ​​pomimo opracowywania nowych produktów i silnych promocji ze strony sprzedawców detalicznych, smak i cena produktów bezmięsnych pozostają głównymi barierami dla kupujących.

,,Niewielka część rynku pozostaje bezmięsna, utrzymując 2 proc. udziału wolumenowego, co obserwujemy przez ostatnie cztery lata. Ten spadek liczby kupujących oznacza, że ​​całkowity koszt i wolumen produktów niemięsnych spadły, przy czym wolumeny spadły o 12,9%, a wartość o 6,3%" – wyjaśniła.

Zobacz też: Wierzbicki: Nie ma podstaw, aby promować produkty roślinne udające mięso

wegańskie produkty

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023