O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Niemiecki minister środowiska: Skażenie Odry będzie odczuwane latami

skażenie Odry

Minister środowiska niemieckiego landu Brandenburgia Axel Vogel podkreślił, że skażenie Odry to cios, którego skutki będą odczuwalne przez lata.

 "Dla Odry jako ekologicznie cennego akwenu jest to cios, po którym prawdopodobnie nie podniesie się przez kilka lat" – powiedział polityk Zielonych w piątek podczas wizyty w nadodrzańskim Schwedt. Niemieckie ministerstwo środowiska oceniło w piątek, że "nie zadziałał przewidziany dla takich sytuacji łańcuch wymiany informacji".

Skażenie Odry jest niebezpieczne, ale nie zagraża Bałtykowi 

Minister nie widzi natomiast poważnego zagrożenia dla Bałtyku z powodu substancji toksycznych, które mogłyby przedostać się rzeką do morza.

"Przede wszystkim zakładałbym, że to, co obecnie znajduje się w Odrze, zostanie rozcieńczone do tego stopnia, że nie będzie już powodować szkód w Bałtyku" – powiedział Vogel, cytowany przez portal rbb24.

Polityk potwierdził w piątek, że w Odrze wykryto zanieczyszczenie rtęcią, zastrzegł jednak, że "obecnie nie możemy powiedzieć, że rtęć jest odpowiedzialna za śnięcie ryb".

"Na razie nie wiemy, co je naprawdę zabiło" – podkreślił.

Jego zdaniem możliwa jest kombinacja kilku czynników, takich jak ciepło, historycznie niski stan wody i toksyny:

"Może być tak, że są to substancje, które znalazły się w Odrze już dawno, ale normalnie przy średnim stanie wody nie stanowią żadnego problemu".

Niemieckie ministerstwo środowiska oceniło w piątek, że "nie zadziałał przewidziany dla takich sytuacji łańcuch wymiany informacji". Chodzi o wczesne zgłaszanie śnięcia ryb po stronie polskiej. Jak wyjaśnił rzecznik ministerstwa, do czwartku system ten nie działał.

"Wczoraj w końcu pojawiła się wiadomość, która powinna była przyjść ze strony polskiej. Ale wtedy już wiadomo było o zanieczyszczeniach po stronie niemieckiej" – zauważył. 

skażenie Odry

Czytaj też: Ozdoba: Przy zatruciu Odry doszło najprawdopodobniej do przestępstwa

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023