PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Ozdoba: Przy zatruciu Odry doszło najprawdopodobniej do przestępstwa

Ozdoba: Przy zatruciu Odry doszło najprawdopodobniej do przestępstwa

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-11 18:30:00
Ozdoba

Najprawdopodobniej doszło do popełnienia przestępstwa polegającym na wprowadzeniu do Odry substancji, która wywołuje śmierć ryb – ocenił Jacek Ozdoba.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska podczas konferencji w Cigacicach (lubuskie) zapewnił, że nie są prawdziwe informacje, jakoby nie przeprowadzono badań wody po stwierdzeniu zjawiska śnięcia ryb w Odrze. Podkreślił, że Inspekcja Ochrony Środowiska zareagowała od razu po otrzymaniu informacji o tym fakcie.

Ozdoba: Sprawcom zatrucia Odry grozi do 8 lat więzienia

"Mamy najprawdopodobniej do czynienia z popełnieniem przestępstwa polegającym na tym, że wprowadzono do wody substancję, która wywołuje śmierć ryb i innych organizmów. To w tej chwili jest weryfikowane" – powiedział Jacek Ozdoba podczas konferencji.

Wiceminister wyjaśnił, że aby wyjaśnić przyczynę śnięcia ryb, zostały pobrane próbki wody. Poinformował ponadto, że w czwartek do specjalistycznego laboratorium w Puławach trafiły też próbki ryb, jakie zostały wyłowione z rzeki. 

"Będzie w stanie zero-jedynkowo ustalić co było przyczyną śnięcia ryb" – dodał.

Ozdoba

Wcześniej na Twitterze Ozdoba informował, że kto zanieczyszcza wodę substancją, powodując zagrożenie dla środowiska lub życia i zdrowia ludzi, popełnia przestępstwo z art. 182 Kodeksu Karnego. 

"Obecnie, za czyn ten, grozi kara p.w. od 3 miesięcy do lat 5. Dzięki przyjętej nowelizacji będzie zagrożony karą więzienia od 6 miesięcy do lat 8" – zwrócił uwagę.

Czytaj też: Skażenie Odry! WIOŚ: W próbkach nie stwierdzono mezytylenu

PAP/fot.Twitter