Talk icon

Informacje

13-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Kwiaty forsycji w zdrowiu i urodzie. Sprawdź ich właściwości

Kwiaty forsycji

Kwiaty forsycji mają fantastyczne zastosowanie, jeśli chodzi o zdrowie i urodę. Warto znać ich poszczególne działanie.

Forsycje kwitną nawet na nasypach kolejowych i poboczach dróg szybkiego ruchu, krzaczki są bowiem odporne na niesprzyjające warunki. Kwiaty tej rośliny są cennym surowcem zielarskim, stosowanym w lecznictwie i kosmetyce, zwłaszcza tej domowej. Możemy wykorzystać je na różne sposoby.

Kwiaty forsycji pomogą zdrowiu i urodzie

Forsycje rosną w parkach i na działkach. Na początku kwitną kwiaty forsycji, a później pojawiają się zielone listki. Roślina ta działa przeciwalergiczne i przeciwzapalnie, hamując działanie wolnych rodników, opóźniają starzenie się organizmu i chronią przed nowotworami. Z koeli wodno-alkoholowe wyciągi z kwiatów forsycji obniżają poziom glukozy we krwi, działają uspokajająco, rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Kwiaty można wykorzystać, kiedy są świeże, ale warto je też ususzyć, bo występują tylko przez krótki czas. 

Kwiaty forsycji zawierają sporą dawkę rutyny, bo ok. 1% (niektóre źródła podają nawet większe stężenie). Na korzystne działanie kwiatów forsycji wpływają również inne substancje, które w nich występują m.in.: kwercetyna o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym; antocyjany o dość wszechstronnych właściwościach, czy kwasy fenolowe, działające przeciwutleniająco. W kwiatach forsycji występuje również witamina C.

Kwiaty forsycji rosną również na nasypach kolejowych i poboczach dróg szybkiego ruchu. Jednak nie należy ich zrywać w miejscach zanieczyszczonych. Omijaj więc krzewy rosnące przy torach kolejowych, szosach, w żywopłotach wzdłuż ulicy. 

Kwiaty forsycji właściwości

Przepis na zdrowy napar

Kwiaty forsycji możemy wykorzystać do przygotowania nalewek, naparów, herbat lub syropów. 

Aby przygotować napar z forsycji, należy najpierw zwilżyć spirytusem garść świeżych kwiatów. Po pięciu minutach należy zalać kwiatki 2 szklankami wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na pół godziny lub nawet dłużej. Następnie należy napar przecedzić i wypić w ciągu dnia małymi porcjami.

Jeśli chcemy przygotować zapas kwiatów na zimę, należy suszyć i przechowywać kwiaty forsycji w ciemności – bez dostępu światła. Maksymalna temperatura, której możesz użyć do suszenia – to 40 stopni Celsjusza.

Sprawdź również: Winnice z Małopolski otwarte na turystów. Enoturystyka rozkwita

kurnik.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023