O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Kryzys w Niemczech. Co czwarty Niemiec nie kupi prezentów świątecznych

Kryzys w Niemczech

Kryzys w Niemczech tłumi tamtejszy świąteczny nastrój. Wysoka inflacja i związany z nią szok cenowy zniechęcają do świątecznych zakupów.

Jak wynika z badania sondażowni Insa dla dziennika "Bild", 23 proc. Niemców nie kupi w tym roku żadnych prezentów świątecznych, a mniej niż połowa byłaby w stanie zapłacić za podarki z bieżących dochodów.

Kryzys w Niemczech zniechęca do zakupu prezentów

22 proc. pytanych przyznało, że w celu kupienia prezentów musi sięgać po oszczędności, a 3 proc. nawet zaciąga w tym celu długi. Z kolei według badania YouGov planowane wydatki spadną o około jedną czwartą w porównaniu z poprzednim rokiem, do średnio niecałych 235 euro. Obywatele mocno odczuli kryzys w Niemczech.

Porównywarka cen Idealo przeanalizowała aktualne ceny ponad 120 popularnych prezentów świątecznych i porównała je z cenami z analogicznego okresu ubiegłego roku. Wynik: ponad połowa (56 proc.) jest droższa niż w 2021 r. – pisze "Bild", zaznaczając, że są też grupy produktów, które potaniały.

Według stowarzyszeń ogrodniczych nie należy za to spodziewać się większych wahań cen choinek. Mimo to sondaż przeprowadzony przez instytut badań opinii YouGov pokazuje, że niemal co piąty pytany (18 proc.) zamierza obejść się bez własnego drzewka.

kryzys w niemczech

Czytaj też: Morawiecki: Kryzys to szansa na wyjście z tarapatów

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023