Talk icon

Informacje

27-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kredyty dla rolników będą korzystniejsze? ARiMR uruchomiła limity

Kredyty dla rolników

Banki współpracujące z ARiMR będą mogły oferować korzystniejsze kredyty dla rolników i przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła bowiemlimity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów. Atrakcyjność kredytów preferencyjnych polega na tym, że ARiMR pomaga beneficjentom w ich spłacie. 

Korzystniejsze kredyty dla rolników 

Pomoc może być realizowana poprzez spłacanie za rolników części należnych bankowi odsetek lub pokrycie przez ARiMR części kapitału kredytu (na zakup ziemi). Decyzję o przyznaniu preferencyjnego kredytu podejmuje bank. Kredyty dla rolników zostały uruchomione na internetowej platformie aplikacyjnej.

Zobacz też: Zadłużenie rolników musi zostać rozwiązane na poziomie ustawowym

Limit akcji kredytowej na sfinansowanie części kosztów inwestycji wynosi 150 mln zł. Dotyczy to m.in. inwestycji w przetwórstwo produktów rolnych, rolnictwo czy zakupu użytków rolnych. Natomiast limit środków na dopłaty do oprocentowanie to 1,1 mln zł. Limit akcji kredytowej na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych wynosi 100 mln zł, a na dopłaty do oprocentowania tych kredytów – 3 mln zł. W przypadku kredytów na ponowne uruchomienie produkcji świń zaprzestanej w związku z ASF limit akcji kredytowej wynosi 10 mln zł; na dopłaty do oprocentowania przeznaczono 100 tys. zł. Kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników to 5 mln zł.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że w ubiegłym roku współpracujące z nią banki udzieliły najwięcej kredytów na zakup użytków rolnych – łącznie było ich 899 na kwotę blisko 259 mln zł.

Kredyty dla rolników

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023