Talk icon

Informacje

28-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

KOWR: Eksport żywności z Polski znów idzie na rekord. Nawet mimo pandemii

Eksport żywności

Eksport żywności z Polski w okresie od stycznia do października 2021 roku, zanotował wzrost pod względem wartości dostaw o 6,7 procenta r/r.

W tym okresie sprzedano za granicę żywność o wartości 30,5 miliarda euro. Ponad 72 procent wpływów z eksportu produktów rolno-spożywczych uzyskano ze sprzedaży do krajów Unii Europejskiej. Głównym partnerem handlowym pozostają Niemcy. Na kolejnych miejscach plasują się Niderlandy, Francja, Włochy i Czechy. W strukturze towarowej eksportu dominowało mięso i produkty mięsne.

Eksport żywności wzrósł dzięki znoszeniu ograniczeń handlowych

"Wzrost eksportu był wynikiem znoszenia ograniczeń w handlu międzynarodowym po lockdownie w pierwszej połowie roku, rosnącej aktywności gospodarczej polskich przedsiębiorców, dobrego przygotowania krajowych firm do funkcjonowania w warunkach pandemii oraz utrzymującego się popytu na polskie produkty" – poinformował KOWR.

Dodatkowo konkurencyjność cenową polskich produktów rolno-spożywczych wspierał korzystny dla eksporterów kurs złotego względem euro. Dobry eksport żywności były również wynikiem gospodarczego odbicia, szczególnie w krajach będących głównymi partnerami handlowymi Polski.

Ponad 72 proc. wpływów z eksportu produktów rolno-spożywczych uzyskano ze sprzedaży do krajów Unii Europejskiej. Sprzedano tam towary o wartości 22 mld euro (wzrost o 8 proc.) w stosunku do analogicznego okresu 2020 r.

Największe przychody z eksportu uzyskano ze sprzedaży do Niemiec (7,6 mld euro, wzrost o 6 proc.), Niderlandów i Francji (po 1,8 mld euro, wzrost odpowiednio o 10 proc. i 13 proc.), Włoch (1,6 mld euro, wzrost o 6 proc.) i Czech (1,3 mld euro, wzrost o 2 proc.).

Mięso dominuje w strukturze towarowej eksportu

W strukturze towarowej eksportu dominowało mięsoEksport miesa 013 i produkty mięsne (5,7 mld euro, wzrost o 6 proc.), w tym głównie mięso drobiowe, przetwory mięsne, mięso wołowe i wieprzowe.

Kolejną grupę stanowiło ziarno zbóż i przetwory (3,8 mld euro, wzrost o 10 proc.), tytoń i wyroby tytoniowe (3,4 mld euro, spadek o 7 proc.), cukier i wyroby cukiernicze (2,3 mld euro, wzrost o 7 proc.), produkty mleczne (2,2 mld euro, wzrost o 10 proc.) oraz ryby i przetwory rybne (1,9 mld euro, wzrost o 4 proc.).

Import towarów rolno-spożywczych osiągnął 20 mld euro (90,9 mld zł) i był o 5,7 proc. wyższy niż przed rokiem.

W okresie od stycznia do października 2021 r. w porównaniu z ubiegłym rokiem eksport żywności z Polski rósł szybciej niż import. Saldo wymiany handlowej wyniosło 10,5 mld euro.

Czytaj też: Eksport polskiej żywności potrzebuje dynamiki. Rozmowy Rady ds. Rolnictwa

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023