O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Eksport polskiej żywności potrzebuje dynamiki. Rozmowy Rady ds. Rolnictwa

Eksport polskiej żywności

Eksport polskiej żywności był tematem omawianym przez prezydencką Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Rozmawiano o potrzebie zwiększenia dynamiki. 

O potrzebie zwiększenia dynamiki polskiego eksportu rolno–spożywczego oraz konieczności poszerzania rynków zbytu rozmawiali w środę członkowie prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Przewodniczący Rady zwracał uwagę, że w minionym roku eksport polskiej żywności wyniósł ponad 34 mld euro, zaś dane za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku pokazują, że w tym roku może być w większy. Ardanowski wskazywał, że około 80 proc. polskiego eksportu trafia na rynku krajów UE.

Eksport polskiej żywności potrzebuje dynamiki

W środę prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich omawiała temat zwiększenia eksportu polskiej żywności.

Przewodniczący Rady zwracał uwagę, że w minionym roku eksport polskiej żywności wyniósł ponad 34 mld euro, zaś dane za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku pokazują, że w tym roku może być w większy. Ardanowski wskazywał, że około 80 proc. polskiego eksportu trafia na rynku krajów UE.

To jest szalenie ważne, by jakichkolwiek perturbacji na linii Polska-UE unikać, bo to ma przełożenie na eksport polskiej żywności.Eksport polskiej żywności

– dodał.

Są obszary świata, które nas bardzo interesują. To jest Azja Wschodnia, kraje grupy ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej), kraje Zatoki Perskiej, kraje Czarnej Afryki (Afryki Subsaharyjskiej). Po drugie, są pewne oczekiwania związane ze specyfiką kulturową, strukturą rynku, również uwarunkowania religijne sprawiają, że na tych rynkach polskim eksporterom jest trudno.

– oświadczył Ardanowski. Zwracał przy tym uwagę, że są to trudne rynki przede wszystkim ze względu z uwagi na ich dalekie położenie.

Potrzebna jest koordynacja działań

Ardanowski relacjonował, że obecni na posiedzeniu przedstawiciele MSZ mówili o konieczności skoordynowania działań polskiej dyplomacji z Ministerstwem Rolnictwa oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w zakresie eksportu polskiej żywności na nowych rynkach. Eksport polskiej żywności potrzebuje dynamiki.

Zdaniem uczestników dyskusji należy wrócić do zapomnianej koncepcji uruchomienia - przynajmniej w najważniejszych krajach z punktu widzenia eksportu polskiej żywności – tzw. radców rolnych, czyli dyplomatów dedykowanych tylko i wyłącznie sprawom produkcji rolno-spożywczej. Bo ci, którzy są od reprezentacji gospodarczej Polski bardzo często nie mają żadnego doświadczenia, wiedzy i kompetencji w zakresie specyficznych produktów, jakimi są produkty rolno-spożywcze.

– mówił szef Rady.

Krytykował też politykę UE, która – jak mówił – zakłada zmniejszenie produkcji żywności w Europie.

Przedstawiciele poszczególnych branż są zgodni: nie wolno zmniejszać produkcji w Polsce. To grzech, to coś złego, to coś nielogicznego.

– oświadczył Ardanowski.

Ardanowski przekazał, że Rada przygotuje swoje rekomendacje i przekaże je do resortów rolnictwa oraz spraw zagranicznych.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w grudniu ub. roku, powierzając Ardanowskiemu, byłemu szefowi resortu rolnictwa i rozwoju wsi, funkcję jej przewodniczącego.

Przeczytaj: Eksport polskiej żywności w 2020 roku wyniósł 34 mld euro

fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023