O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-12-2022

Autor: Świat Rolnika

KOWR: Eksport polskich produktów spożywczych znów notuje rekordy!

Eksport polskich produktów spożywczych

KOWR przekazał, że eksport polskich produktów rolno-spożywczych osiągnął za okres 10 miesięcy wartość 39,2 mld euro (183 mld zł).

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wskazuje, że wpływy z eksportu były o 27,3% wyższe niż przed rokiem. Ze względu na uwarunkowania geopolityczne i gospodarcze najważniejszym partnerem handlowym dla Polski nadal pozostają kraje Unii Europejskiej, na które przypada ponad 74 proc. wpływów z eksportu.

Eksport polskich produktów spożywczych znów rośnie

W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku, Polska wyeksportowała na unijny rynek żywność o wartości ponad 29 mld euro, co oznaczało 30% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Eksport polskich produktów spożywczych do UE-27 odnotował w przypadku sprzedaży do Niemiec (9,7 mld euro, wzrost o 26%), Niderlandów (2,6 mld euro, wzrost o 43%), Francji (2,4 mld euro, wzrost o 34%), Włoch (1,9 mld euro, wzrost o 20%) i Czech (1,8 mld euro, wzrost o 34%).

,,Osiągane imponujące wyniki w eksporcie są spowodowane produkcją bardzo dobrej, konkurencyjnej cenowo i jakościowo żywności, chętnie nabywanej przez konsumentów zagranicznych. Oczywiście wsparciem dla polskiego eksportu były i są tendencje do deprecjacji złotego względem euro czy też wysokie ceny żywności na rynkach światowych. Wymienione uwarunkowania zaliczam do ważnych czynników sprzyjających zwiększaniu uzyskiwanych przychodów przez krajowych przedsiębiorców" – ocenił zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński.

Silnie wzrósł również eksport na rynki poza UE. W okresie styczeń-październik 2022 r. Polska wyeksportowała do krajów trzecich żywność o wartości ponad 10,1 mld euro, co oznaczało 20% wzrost w porównaniu do wyników z ubiegłego roku.

Zobacz też: Cezariusz Lesisz: Polski eksport produktów rolno-spożywczych powinien być wyższy

Głównymi pozaunijnymi odbiorcami polskich produktów były przede wszystkim: Wielka Brytania (przychody na poziomie 3,0 mld euro, wzrost o 26%), Ukraina (786 mln euro, wzrost o 20%), Stany Zjednoczone oraz Arabia Saudyjska.

,,Rosnący eksport na rynki pozaunijne jest realizacją jednego z najważniejszych zadań umożliwiających rozwój krajowej branży żywnościowej, poprzez zwiększanie i dywersyfikację relacji biznesowych na rynkach globalnych. W znacznym stopniu przyczynia się do tego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który wspiera działania eksporterów poprzez organizowanie targów i spotkań biznesowych, co uwiarygadnia polską żywność na rynkach zagranicznych” – tłumaczy wiceszef KOWR.

W strukturze towarowej dominowało przede wszystkim mięso i produkty mięsne (8 mld euro, wzrost o 39%), w tym głównie mięso drobiowe i wołowe, przetwory mięsne i mięso wieprzowe. Na kolejnej pozycji znalazły się ziarna zbóż i przetwory (5,4 mld euro, wzrost o 40%), tytoń i wyroby tytoniowe (3,6 mld euro, wzrost o 5%), produkty mleczne (3,1 mld euro, wzrost o 42%) oraz cukier i wyroby cukiernicze (2,6 mld euro, wzrost o 15%).

Eksport polskich produktów spożywczych

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023