O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Skorzystamy z możliwości utrzymania zerowego VAT na żywność

Kowalczyk

Skorzystamy z możliwości utrzymania zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów spożywczych – przekazał wicepremier Henryk Kowalczyk. 

Według niego prawdopodobnie będziemy musieli dostosować się do wytycznych KE ws. przywrócenia wyższej stawki VAT m.in. na paliwa. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.).

Obniżone stawki VAT miały ograniczyć rosnącą inflację

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił na antenie telewizji Republika, że obniżona akcyza, stawka podatku VAT na paliwo czy nawozy, miały służyć ograniczeniu rosnącej inflacji.

"Niestety Komisja Europejska tutaj jednoznacznie określiła, że absolutnie nie wolno, koniec obniżek. Wobec tego prawdopodobnie będziemy musieli się dostosować, bo niestety VAT jest podatkiem zharmonizowanym, czyli jest podatkiem unijnym, stąd prawdopodobnie z bólem serca, ale będziemy musieli się zastosować do tego wytycznych KE " – powiedział minister Kowalczyk.

Na początku listopada Komisja Europejska, odpowiadając na pytania PAP, poinformowała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

Kowalczyk

Kowalczyk: Zerowy VAT na żywność jest istotny dla konsumentów

Wicepremier Kowalczyk zauważył, że "pozostanie nam jeszcze tylko zerowy podatek VAT na żywność". 

"To jest istotne dla konsumentów i oczywiście będziemy z tego, z tej możliwości pomocy korzystać" – dodał.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Czytaj też: NBP: Wzrost cen żywności osiągnie szczyt IV kwartale

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023