O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-11-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Morawiecki: Tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie

Morawiecki

Tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Dodał, że tak długo, jak się da, utrzymamy zerowe stawki VAT na żywność. Tak długo, jak się da, i nie będzie gwałtownego sprzeciwu KE, utrzymamy zerowe stawki VAT na żywność. To przecież w dużo mniejszym stopniu zakłóca konkurencyjność na jednolitym runku, a przede wszystkim przekłada się na odrobinę niższe ceny dla polskich rodzin – zaznaczył.

Premier zapowiedział zmiany w tarczach antyinflacyjnych

W poniedziałek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki na pytanie, czy już zapadła decyzja o rezygnacji z tarcz antyinflacyjnych, odpowiedział, że z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy, a jedynie przyjmie ona nową formę ze względu na brak zgody na nią ze strony KE.

"Przeciwnie, ze strony KE nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT" – powiedział szef rządu. 

"Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych (...) i małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać" – dodał.

Morawiecki

Morawiecki: Nie chcemy kolejnego konfliktu z KE

Jak wyjaśnił, będzie to możliwe przez takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, żeby one były buforem powrotu stawek VAT do poprzedniego poziomu.

Morawiecki dodał, że Polska nie chce kolejnego konfliktu z Komisją Europejską.

"Tak długo, jak się da, i nie będzie gwałtownego sprzeciwu KE, utrzymamy zerowe stawki VAT na żywność. To przecież w dużo mniejszym stopniu zakłóca konkurencyjność na jednolitym runku, a przede wszystkim przekłada się na odrobinę niższe ceny dla polskich rodzin" – zaznaczył Morawiecki. 

"Będziemy zabiegać o to, aby przynajmniej te obniżki VAT zostały utrzymane, a wszystkie pozostałe będziemy amortyzować innym mechanizmem" – dodał.

"Tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie" – podkreślił szef rządu.

Czytaj też: PIE: Inflacja zacznie hamować, ale dopiero od marca przyszłego roku

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023