Talk icon

Informacje

15-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Eksport żywności zanotował kolejny wzrost w 2022 roku

Eksport żywności

W 2022 roku eksport żywności z Polski osiągnął wartość 47,6 mld zł i był większy o 26,7 proc. w stosunku do 2021 roku – poinformował Henryk Kowalczyk

Wicepremier i minister rolnictwa zwrócił uwagę, że istotny jest też bilans handlowy produktów rolno-spożywczego. Saldo w ubiegłym roku wzrosło do 15,5 mld euro wobec 12,6 mld rok wcześniej.

Kowalczyk: To kolejny rok, gdy polski eksport żywności notuje wzrost

"Był to rok, który był nietypowy, naznaczony wojną w Ukrainie, ale widać bardzo wyraźnie, że polscy rolnicy i polscy przedsiębiorcy produkujący żywność osiągnęli wielki sukces. Wzrost eksportu o blisko 30 proc. jest ogromnym sukcesem" – powiedział na konferencji prasowej wicepremier Kowalczyk, oceniając wyniki, jakie osiągnął polski eksport żywności. 

Wicepremier zwrócił uwagę, że istotny jest też bilans handlowy produktów rolno-spożywczego. Saldo w ubiegłym roku wzrosło do 15,5 mld euro wobec 12,6 mld rok wcześniej. 

"Ta nadwyżka eksportu nad importem rośnie od kilku lat. Świadczy to o wielkiej sile polskiego eksportu, polskiego rynku rolno-spożywczego i produkcji rolnej" – wskazał.

Polskie produkty spożywcze głównie trafiają na rynki krajów UE, gdzie wywożone jest ponad 74 proc. eksportowanej żywności. Największym odbiorcą w Unii są Niemcy (25 proc. eksportu). Z krajów poza unijnych jest to Wielka Brytania (8 proc.). W strukturze eksportu najwięcej pod względem wartości stanowi mięso i wyroby z mięsa. Na kolejnych pozycjach są produkty zbożowe, tytoniowe oraz produkty mleczne – wyliczał szef resortu rolnictwa.

Zobacz także: Sytuacja eksportowa polskiego rolnictwa. Sprawdź najnowszy raport!

Eksport żywności

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023