Talk icon

Informacje

26-03-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kongres Rolnictwa RP: rząd powinien ostatecznie wycofać się z “Piątki dla zwierząt"

Kongres Rolnictwa RP

Rząd powinien definitywnie wycofać się w projektowanej ustawy "Piątka dla zwierząt – to jeden z postulatów rolników reprezentujących Kongres Rolnictwa RP, którego organizatorem jest rolnicze OPZZ.

Kongres Rolnictwa RP: projektowane przepisy miały na celu likwidacje bardzo dochodowych branż polskiego rolnictwa

Szef Związku Sławomir Izdebski ocenił, że projektowane przepisy miały na celu zlikwidowanie bardzo dochodowych branż gospodarki rolnej tj. hodowli zwierząt futerkowych oraz hodowli bydła mięsnego (w projektowanej ustawie miał być zakazany ubój rytualny, co istotnie ograniczyłoby wywóz wołowiny do krajów muzułmańskich – PAP). Jak zauważył Izdebski, w tej produkcji Polska zajmuje czołowe miejsca w Europie.

Podkreślił, że tylko solidarność wszystkich rolników i protesty, spowodowały, że rząd wycofał się a tych niekorzystnych dla rolnictwa zapisów.

Projekt został wycofany z prac legislacyjnych, ale nie jest pewne czy sprawa ta jeszcze nie powróci.

Domagamy się natychmiastowego odstąpienia od tych zapisów (...) oczekujemy od premiera, że żadnych likwidacji nie będzie

– powiedział przewodniczący OPZZ RIiOR.

Dodał, że hodowlę norek chce się obecnie zlikwidować "pod przykrywką chorób". Wykrycie ASF u tych zwierząt na jednej z ferm spowodowało wybicie wszystkich norek bez żadnego odszkodowania.

Kolejnym postulatem rolników jest oddłużenie rolnictwa. Jak mówił Izdebski, coraz częstszym "dramatem" dla rolników są egzekucje komornicze. Zaznaczył, że związkowcy przygotowali przepisy o ograniczeniu egzekucji rolniczych, tj. zostało określone czego komornik nie może zabrać rolnikowi by nadal mógł utrzymać rodzinę, ale w ostatniej chwili zostały one zmienione i obecnie niezależnie od tego jak duży dług ma rolnik, cale gospodarstwo jest licytowane.

Izdebski zauważył, że prowadzi to do wielu tragedii, rolnicy nie wytrzymują napięć ekonomicznych i wielu odbiera sobie życie. Dodał, że tylko na samym Podlasiu, kilka tysięcy gospodarstw rodzinnych zostało zlikwidowanych np. z powodu wybicie zdrowych świń.

Apelujemy do premiera by wprowadził zmiany do ustaw oddłużeniowych. Trzeba stworzyć takie warunki, by rolnikowi pomóc, a oddłużenie – to pomocna dłoń

– mówił Izdebski.

Czytaj też: Piątka dla zwierząt – czy PiS planuje wprowadzić projekt tylnymi drzwiami?

Kongres Rolnictwa RP: W Polsce brakuje odpowiedniego finansowania rolnictwa

Szef rolniczego związku, zwrócił też uwagęKongres Rolnictwa RP 022, że w Polsce brakuje odpowiedniego finansowania rolnictwa. Chodzi o to, by rolnik mógł zaciągnąć długoterminowy kredyt na 15-20-30 lat (a nie na 5-6 lat), co pozwoli na stabilne gospodarowanie.

Po raz kolejny przewodniczący OPZZ RIiOR poruszył sprawę walki z afrykańskim pomorem świń. Jego zdaniem, choroba ta nie zostanie zwalczona, jeżeli nie zmieni się system gospodarki łowieckiej i nie zostanie zlikwidowany "komunistyczny relikt"

– Polski Związek Łowiecki.

Przypomniał, że OPZZ RIiOR przygotował projekt ustawy w tej sprawie. Zostały w niej m.in. zapisane, że obwody łowieckie, które są teraz rozdawane za darmo, muszą być wydzierżawiane w drodze przetargu. Reguluje ona także kwestę odszkodowań dla rolników za szkody łowieckie. Straty miałyby być oceniane przez niezależną komisję, odszkodowania rolnikom płaciliby myśliwi.

Wówczas taki dzierżawca będzie wiedział, że trzeba prawidłowo prowadzić gospodarkę łowiecką. A tam, gdzie wykryto ASF i stwierdzono, że na tym terenie jest zbyt dużo dzików – straci obwód

– tłumaczył.

Szef rolniczego OPZZ skrytykował nieobecność na Kongresie ministra rolnictwa, w spotkaniu nie wziął też udziału żaden inny przedstawiciel tej instytucji. Zaapelował do premiera o dymisję ministra rolnictwa.

W tym roku Kongres Rolnictwa RP odbył się bez obecności także innych przedstawicieli rządu, natomiast wzięli w niej udział m.in. posłowie Konfederacji, przedstawiciele Lasów Państwowych i Krajowej Rady Izb Rolniczych.

PAP

swiatrolnika.info 2022