Talk icon

Informacje

07-04-2022

Autor: Michał Rybka

Koleje zdają egzamin. Ukraińskie zboże eksportowane za granicę 

zboże

W wyniku blokady portów przez rosyjskie wojska Ukraina musiała znaleźć inny sposób, by eksportować swoje zboże. Dobrym sposobem okazały się koleje.

Agencja Reuters na początku marca podała do publicznej wiadomości informację o tym, że Państwowe Koleje na Ukrainie wydały oświadczenie o gotowości do pilnego zorganizowania eksportu produktów rolnych koleją z powodu zamknięcia portów czarnomorskich. To była dobra wiadomość szczególnie dla tych państw, które były całkowicie lub w dużej mierze uzależnione od ukraińskiego zboża.

Koleje okazały się świetną alternatywą dla transportu zbóż

W oświadczeniu pojawiła się informacja, że ukraińskie zboże, za pośrednictwem kolei, miało zostać prze zostać przetransportowane na granice z Rumunią, Węgrami, Słowacją i Polską. Następnie z tych granic miało zostać kierowane do portów i hubów logistycznych państw europejskich.

Jeszcze do niedawna w oczach analityków rynku zbóż ten scenariusz był mało prawdopodobny. Jednakże nierealny scenariusz stał się rzeczywistością. Kilka dni temu również Reuters, bazując na danych firmy doradczej APK-Inform donosi, że pierwsze partie kilku tysięcy ton ukraińskiej kukurydzy drogą kolejową wyeksportowano do Europy. Z kolei samo APK–Inform podaje, iż ceny ukraińskiej kukurydzy DAP (Delivered At Place) dla klientów z Polski i państw bałtyckich wynosiły od 250 do 265 USD za tonę oraz 275 USD za tonę dla Słowacji. 

zboże

Ukraińskie zboże trafia za granicę

To dobry znak dla ukraińskiego zboża. Według tamtejszych władz transportowych drogą kolejową do Europy mogłoby zostać transportowane 600 tys. ton zboża miesięcznie. Nie można natomiast zapominać o wciąż trwającej wojnie. Dlatego APK-Inform przewiduje, że z powodu ograniczeń logistycznych od marca do czerwca z Ukrainy zostanie wyeksportowany jeden milion ton zbóż. 

To duży spadek eksportu zboża zważywszy na fakt, że zboże z Ukrainy przed wojną było eksportowane w liczbie ponad pięciu milionów ton. Dodatkowo lwia część eksportu była prowadzona przez porty na Morzu Czarnym. W tym aspekcie warto zaznaczyć, że wraz z początkiem marca Ukraina (na mocy rezolucji rządu) wprowadziła licencje eksportowe na kluczowe produkty rolne, takie jak pszenicę, kukurydzę czy olej słonecznikowy.

Czytaj też: Eksport pszenicy z Unii Europejskiej na niższym poziomie niż w 2021 roku

źródła: kipdip.org.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023