O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Kangur nieznany naukowcom zamieszkiwał Papuę Nową Gwineę

kangur

Prehistoryczny kangur, nieznany dotąd naukowcom, zamieszkiwał górski rejon Papui Nowej Gwinei – podają naukowcy 

Informację zamieszczono na łamach magazynu „Transactions of the Royal Society of South Australia”. Skamieniałość kangura pochodzi z Papui Nowej Gwinei. Na potrzeby znaleziska paleontolodzy australijscy utworzyli nowy gatunek i rodzaj w systematyce. Okazuje się bowiem, że prehistoryczny kangur znacząco różnił się od kangurów australijskich – argumentują paleontolodzy australijscy z Flinders University. Reprezentował raczej prymitywną postać kangura, endemiczną dla Papui Nowej Gwinei. Tym samym rewidują ustalenia poprzedników.

kangur

Co to za kangur?

Pierwszy naukowy opis nowogwinejskiego kangura pochodzi z lat 80 XX w. od paleontologa, Tima Flannery'ego. Skamieniałość datowano na 20 tys.-50 tys. lat i nadano jej nazwę Nombe nombe od miejsca odkrycia (stanowisko paleontologiczne Nombe Rockshelter).

Kangur zamieszkiwał lesisty, górski obszar z gęstym poszyciem. Żywił się twardymi liśćmi drzew i krzewów. Mierzył ok. 1,5 m wysokości i ważył do 60 kg. Badania skamieniałości przeprowadzono m.in. za pomocą różnych technologii obrazowania 3D.

Naukowcy podejrzewają,ze gatunek mógł wyewoluować z wcześniejszej postaci kangura, która rozprzestrzeniła się na Nowej Gwinei ok. 5-8 mln lat temu. W tym czasie wyspa była połączona z Australią pomostem lądowym ze względu na niski poziom mórz. Dzisiaj oddzielone są niespokojnymi wodami Cieśniny Torresa. Ten pomost lądowy umożliwił licznym gatunkom ssaków przedostanie się na Nową Gwineę.

Czytaj także: Kangur biega po kujawskich lasach. Leśnicy poszukują zbiega

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023