O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Kaczkami Polska stoi. Produkcja kaczek weszła w swój złoty okres

produkcja kaczek

Produkcja kaczek w Polsce prężnie się rozwija w ostatnich latach i nie zamierza poprzestać na laurach. Eksperci przepowiadają rekordowe wartości.

Dynamika wzrostu produkcji kaczek jest w Polsce spektakularna. Próżno szukać dziedziny rolnictwa o równie dużym potencjale. Rocznie na świat przychodzi ponad 450 procent więcej piskląt niż miało to miejsce przed dekadą! Hodowcy drobiu mają więc powody do dumy, a eksperci branży drobiarskiej przepowiadają, że to nie koniec dobrej passy.

Rekordowy chów kaczek w Polsce

Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Katarzyna Gawrońska, zwraca uwagę, że przed dekadą w polskiej hodowli rocznie utrzymywano w przybliżeniu 3,2 miliona kaczek. W roku ubiegłym krajowi hodowcy posiadali już 18 milionów tych ptaków. Przewiduje się, że w bieżącym roku produkcja kaczek wzrośnie jeszcze o około 40– 50 procent. Liczby te mówią same za siebie. Tempo rozwoju rodzimego rynku drobiarskiego jest zadziwiające, a na naszych oczach ustanawiane są rekordy wartości chowu kaczek.

Warto zadać sobie pytanie, co wpływa na sukces polskich hodowców kaczek? Przyczyn tego niezwykle dynamicznego rozwoju upatruje się dużym popytem na mięso kacze na rynku światowym oraz panoszącą się na zachodzie ptasią grypą, która sprawia kłopoty zachodnim producentom drobiu. Istotnym czynnikiem wspierającym rodzimą produkcję są również ewoluujące upodobania kulinarne Polaków. Na przestrzeni lat coraz częściej sięgamy bowiem po kacze mięso.

Polska produkcja kaczek w europejskiej czołówce

Polska produkcja kaczek zajmuje w tej chwili trzecią pozycję w europejskiej czołówce. Wyprzedzają nas tylko Francja i Węgry. O ile francuskich hodowców, którzy w ubiegłym roku wyprodukowali aż 177 tysięcy kaczego mięsa, prześcignąć trudno, to Węgry znajdują się w naszym zasięgu. W 2021 roku węgierski chów kaczek dał 90 tysięcy ton mięsa, podczas gdy w Polsce liczba ta wyniosła około 57 tysięcy ton. Eksperci przewidują, że z obecną dynamiką wzrostu produkcji Polska z łatwością wyprzedzi Węgry, zajmując tym samym pozycję wicelidera w rankingu produkcji kaczek.

Warto wspomnieć, że na rynku europejskim liczy się obecnie pięciu producentów mięsa kaczego. Poza wymienioną trójką do czołówki należą również Niemcy i Bułgaria. Tamtejsza produkcja kaczek szacowana jest w przybliżeniu na 20 tysięcy ton rocznie.

Czytaj również:Polski sektor drobiarski – konferencja podsumowująca stan branży

Kipdip.org /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023