PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Kaczki znikają z francuskiego menu. Grypa ptaków pokonała branżę

Kaczki znikają z francuskiego menu. Grypa ptaków pokonała branżę

Autor: Tomasz Racki 2022-07-03 09:00:00
kaczki

Francuscy rolnicy odczuli skutki grypy ptaków. Wśród ptactwa atakowanego tam przez HPAI często znajdowały się kaczki. Widać to w kondycji sektora. 

„Pogłowie drobiu we Francji pomniejszyło się o blisko 16 milionów sztuk z powodu HPAI. Ogromne straty poniósł sektor kaczek, co obecnie odczuwa francuska gastronomia. Produkcja foie gras spadła o jedną trzecią. Pojawiają się także informacje, że wiele restauracji zmuszonych jest do zmiany menu z powodu braku surowca. Przewiduje się, że do jesieni we Francji rynek kaczek pozostanie „słaby i drogi” – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

Kaczki ofiarami grypy ptaków

Już w latach 2015-2017 w walce z grypą ptaków we Francji zlikwidowano miliony kaczek i gęsi, a działając prewencyjnie przez dłuższy czas wstrzymywano się z wznowieniem produkcji. Francuski sektor dzięki pomocy finansowej ze strony Komisji Europejskiej i francuskiego rządu, szacowanej na 350 milionów euro, powoli odzyskiwał wcześniejszy potencjał produkcyjny.

Kryzys jaki spotkał francuskich producentów foie gras, pomimo kosztów które trzeba było ponieść, skłonił ich do zmian w metodach produkcji, aby zmniejszyć ryzyko związane z HPAI w przyszłości.

Liczba kaczek wyprodukowanych we Francji w 2017 roku zmniejszyła się do 23 milionów z poziomu 29 milionów w 2016 r. oraz 37 milionów w 2015 roku. Przedstawiciele francuskiej branży oszacowali, że w 2017 roku o 20 procent zmniejszyła się produkcja foie gras – podaje KIPDiP. Kaczki to silna część francuskiego sektora drobiarskiego. 

kaczki

Czytaj także: Kaczki francuskie – popularne ze względu na przyrost i wydajność

Kipdip/fot. pixabay