Talk icon

Informacje

07-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Kaczka pekin – najbardziej znana rasa kaczek w Stanach Zjednoczonych

Kaczka pekin

Kaczka pekin należy do rasy do ogólnoużytkowej. Występują dwie odmiany tej rasy: amerykańska i angielsko-niemiecka. 

Charakteryzuje się dobrą produkcją nieśną i znacznym umięśnieniem. Rasa pochodzi z Chin. Pekin amerykański posiada białe upierzenie. Hodowany jest prawie wyłącznie na mięso. Ptaki są duże, wytrzymałe i szybko rosnące. Samce ważą około 3‒4 kg, z kolei  samice 2,5‒3 kg. Pekin angielsko-niemiecki ma kremowe upierzenie i taką samą masę ciała jak pekin amerykański.

Kaczka pekin – historia rasy 

Chińczycy byli wyrafinowanymi hodowcami kaczek. Spośród kilku ras, które stworzyli, była jedna o nazwie shi-chin-ya-tze, co z grubsza tłumaczy się jako „dziesięciofuntowa kaczka”, od której wywodzi się kaczka pekin. W 1874 kaczki tej rasy zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych i w krótkim czasie stały się powszechnie hodowane w celach uboju.  Trafiły również do Wielkiej Brytanii, a stamtąd wkrótce dotarły do ​​Niemiec, gdzie dały początek niemieckiemu pekinowi. 

Kaczka pekin

Kaczka pekin – charakterystyka 

Kaczka pekin charakteryzuje się dość prostokątną sylwetką widzianą z boku. Sylwetka jest spoziomowana, a nogi są przesunięte do tyłu. Dziób kaczki jest żółto-pomarańczowy natomiast kończyny trochę ciemniejsze. Szyja jest krótka i gruba. Kaczki te są dość masywnie zbudowane. Kaczki pekin należą do ras szybko dojrzewających o dobrej nieśności. Samica znosi w sezonie około 150 jaj o masie 75‒80 g. Kaczęta rosną bardzo szybko, a w wieku 9 tygodni uzyskują 2,5 kg masy ciała.  Charakteryzują się łagodnym usposobieniem i płodnością, a ich jaja mają wysoki wskaźnik wylęgowości.

Jednocześnie kaczki pekin są pozbawione instynktu wysiadywania jaj i wodzenia piskląt. Z tego względu jaja mogą wymagać sztucznej inkubacji. 

Wydajność rzeźna tej rasy wynosi średnio  63%. Przy prawidłowym zbilansowaniu dawki paszowej względem potrzeb można uzyskać przyrost 1 kg masy ciała przy skarmieniu 3,0‒4,0 kg paszy.

Amerykański Pekin hodowany jest prawie wyłącznie na mięso. W Stanach Zjednoczonych ponad połowa wszystkich kaczek hodowanych na rzeź należy do rasy pekin. 

Czytaj też: Brazylijska kaczka marką premium. Ma podbić Bliski Wschód i Azję!

rynek-rolny.pl/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023