Talk icon

Informacje

14-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Inicjatywa zbożowa na dłużej? Rosja się zgadza, ale stawia warunki

Inicjatywa zbożowa

Rosja nie sprzeciwia się, by inicjatywa zbożowa o transporcie ukraińskiej żywności została przedłużona.

Wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Wierszynin, po zakończeniu rozmów między Rosją a przedstawicielami ONZ w Genewie, zapowiedział jednak, że Rosjanie zgadzają się na przedłużenie umowy o 60 dni. 

Inicjatywa zbożowa na dłużej?

Wierszynin dał również do zrozumienia, że w zamian za przedłużenie umowy, Rosja oczekuje zniesienia ograniczeń, nałożonych na jej eksporterów produktów rolnych. Ze stanowiskiem Rosji nie zgadza się Ukraina, która chce, by inicjatywa zbożowa została przedłużona o co najmniej 120 dni 

Jak pisze agencja Reuters, wysoki rangą urzędnik ukraińskiego rządu zaangażowany w rozmowy powiedział, że Kijów uważa przedłużenie porozumienia o 60 dni za naruszenie jego warunków.

,,Umowa wyraźnie stwierdza, że możliwe jest przedłużenie jej o co najmniej 120 dni. Aby przedłużyć ją o 60 dni, trzeba zmienić jej treść" – powiedział 

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku, że "robione jest wszystko, aby zachować integralność i zapewnić ciągłość umowy". Wyjaśnił, że ONZ współpracuje z Rosją, sektorem prywatnym, Unią Europejską, Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami, aby ułatwić rosyjski eksport produktów rolnych. Podkreślił jednak, że "wiele z tych kwestii nie leży w kompetencjach decyzyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych".

Inicjatywa zbożowa

Obecna inicjatywa zbożowa 

Obecna umowa, której celem jest ułatwienie eksportu produktów rolnych z czarnomorskich portów na Ukrainie, wygasa 18 marca. W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. 

29 października Rosja ogłosiła, że wycofuje się z "inicjatywy zbożowej" z powodu rzekomego ataku Ukrainy na rosyjskie okręty wojenne w Sewastopolu, eksport został wyhamowany. 17 listopada ogłoszono jednak przedłużenie obowiązywania umowy o kolejne 120 dni.

W rozmowach w Genewie w imieniu ONZ udział wzięli przedstawicielka handlowa ONZ Rebeca Grynspan oraz zastępca sekretarza generalnego ds. humanitarnych Martin Griffiths. 

Zobacz także: Ukraina chce utrzymać korytarz solidarnościowy przez Polskę

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023