Talk icon

Informacje

30-06-2022

Autor: Karol Pepliński

IMGW: Na zachodzie groźne burze z gradem, a na wschodzie ostre upały

IMGW

Synoptyk IMGW Anna Woźniak prognozuje groźne burze z gradem na zachodzie Polski i upał na wschodzie kraju.

Europę północną obejmują wyże, pozostała część kontynentu jest w zasięgu płytkich niżów. Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie falującego frontu. Tylko na północnym zachodzie utrzymuje się chłodniejsze powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostaje w upalnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego.

Pogoda IMGW na czwartek

Jak przekazała PAP synoptyk IMGW Anna Woźniak, w czwartek przelotne opady deszczu i burze możliwe są w całym kraju, ale te najgroźniejsze zjawiska spodziewane są w zachodniej połowie kraju, szczególnie centrum.

„W czasie burz możliwy grad oraz porywy wiatru do 90 km/h” – zaznaczyła Woźniak.

Dodała, że w burzach może spaść do 25 mm deszczu, miejscami do 40 mm. Najmniej popada na wschodzie kraju. Tam lokalnie spadnie ok. 10 mm deszczu i tam będzie najgoręcej z temperaturą od 31 do 35 stopni Celsjusza. W Wielkopolsce i bliżej centrum prognozowanych jest ok. 29-30 stopni. Natomiast najchłodniej dzień zapowiada się na Nizinie Szczecińskiej. Tam ma być ok. 20 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, nadal z kierunków wschodnich.

W nocy z czwartku na piątek na wschodzie spodziewane jest zachmurzenie małe, a na pozostałym obszarze kraju umiarkowane i duże.

„Tam także przelotne opady deszczu i burze. Mogą być nawet z intensywnymi opadami deszczu do 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h” – przekazała Woźniak.

Dodała, że lokalnie będą się tworzyć silne zamglenia oraz krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna będzie na poziomie od 16 do 22 stopni Celsjusza. Najchłodniejsza noc zapowiada się w regionach podgórskich Karpat, lokalnie ma być ok. 15 stopni. Wiatr na ogół będzie słaby, południowo-wschodni. Synoptyk IMGW zaznaczyła, że najgroźniejsze burze spodziewane są w piątek.

imgw

Czytaj też: IMGW ostrzegło przed upałami i burzami na południu i wschodzie

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023