O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

IMGW ostrzegło przed upałami i burzami na południu i wschodzie

IMGW

IMGW ostrzegło w środę, przed temperaturami sięgającymi nawet 35 stopni w południowo-wschodniej Polsce. Możliwe również burze.

Alerty przed upałem obowiązują na obszarze 12 województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W województwie podkarpackim, we wschodniej części województwa małopolskiego oraz na południu województw świętokrzyskiego i lubelskiego ostrzeżenia mają trzeci, najwyższy stopień.

Ostrzeżenia przed upałami i burzami

Tam temperatura może sięgać w dzień 35 stopni. Na pozostałym obszarze, na którym będzie upalnie, alerty mają drugi stopień, a termometry wskażą do 33 stopni. Temperatura w nocy w tej części kraju może przekraczać 20 stopni.

IMGW przypomina, że podczas upałów pod żadnym pozorem – nawet na chwilę – nie wolno zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie. Powinno się też ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i pić dużo niegazowanej wody. Odradzany jest alkohol, bo odwadnia organizm. Lepiej też unikać wysiłku fizycznego i jeśli to możliwe, zostać w domu, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna. Na zewnątrz warto nosić nakrycie głosy, lekkie i przewiewne ubrania oraz stosować kremy z filtrem.

IMGW

IMGW o sytuacji burzowej

W południowej Polsce w środę prognozowane są ponadto burze z gradem. Alerty obowiązują na terenie siedmiu województw. W woj. dolnośląskim i woj. opolskim mają drugi stopień. W czasie burz spaść tam może nawet 50 mm deszczu, a wiatr w porywach będzie osiągał do 90 km/h. Łagodniejsze burze spodziewane są w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz w kilku powiatach województw lubuskiego i wielkopolskiego. Tam alerty mają pierwszy, najniższy stopień.

IMGW informuje, że nad Europą Północną i częściowo środkową będą dominowały wyże, pozostałe części kontynentu obejmą niże. Polska będzie w zasięgu słabego wyżu z centrum w rejonie Cieśnin Duńskich, na krańcach południowych zaznaczy się płytka zatoka niżowa. Od Suwalszczyzny po Wielkopolskę będzie przebiegał falujący front atmosferyczny. Nad północno-zachodnią Polskę napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostanie w gorącej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa, początkowo nieco wzrośnie, w ciągu dnia będzie spadać.

Czytaj również: IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 29 i 30 czerwca

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023