Talk icon

Informacje

27-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Holenderscy rolnicy zablokowali autostrady obornikiem i płonącą słomą

Holenderscy rolnicy

Holenderscy rolnicy zablokowali w środę rano kilkanaście autostrad w Niderlandach. Demonstranci rozrzucili obornik i płonącą słomę.

Do protestów doszło głównie we wschodniej części kraju, informuje Rijkswaterstaat, rządowa agencja zarządzająca autostradami. Protestujący przeciwko rządowej polityce redukcji tlenku azotu blokowali płonącymi belami siana oraz obornikiem m.in. autostrady A1, A12, A28, A30, A35 i A50.

Holenderscy rolnicy nadal protestują

Tym razem holenderscy rolnicy ograniczyli się do założenia fizycznych blokach. Oprócz bel słomy, które często były podpalane, a także obornika w wielu miejscach protestujący wysypali na pasy autostrad gruz oraz śmieci.

Jak informuje portal NOS na autostradzie A32 w pobliżu Meppel-Noord na północy kraju doszło do wypadku, gdy samochód wjechał w pozostawioną przez protestujących belę siana. Nikt nie został ranny.

Straż pożarna miała ręce pełne roboty przy gaszeniu płonącego siana, donosiły lokalne media na Twitterze. Rolniczy protest spowodował wielogodzinne korki. Policja i Rijkswaterstaat wezwały rolników, aby zaprzestali „niebezpiecznych działań”.

W całym kraju od tygodni trwają protesty przeciwko ogłoszonym w czerwcu rządowym planom redukcji emisji tlenku azotu. Zakładają one zmniejszenie emisji o 70 procent do 2030 roku. Z ujawnionych niedawno wewnętrznych dokumentów ministerstwa finansów wynika, że aby osiągnąć ten cel zlikwidowanych może być nawet 25 proc. gospodarstw rolnych.

holenderscy rolnicy

Czytaj też: Protesty rolników w Holandii ze wsparciem Donalda Trumpa i Marine Le Pen

PAP/fot.Rijkswaterstaat Verkeersinformatie

swiatrolnika.info 2023