PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Protesty rolników w Holandii ze wsparciem Donalda Trumpa i Marine Le Pen

Protesty rolników w Holandii ze wsparciem Donalda Trumpa i Marine Le Pen

Autor: Tomasz Racki 2022-07-26 09:57:00
protesty rolników

Donald Trump i Marine Le Pen wyrazili swoje wsparcie dla holenderskich gospodarzy. Protesty rolników w Holandii trwają już przeszło miesiąc. 

Protesty rolników w Holandii trwają od 22 czerwca. Gospodarze nie zgadzają się na politykę względem rolnictwa realizowaną przez tamtejszy rząd. Plany redukcji emisji azotu o 70 procent – jak chcą tego politycy – przełożą się na likwidację, co potwierdzają dane tamtejszego Ministerstwa Finansów, około 25 procent gospodarstw rolnych w kraju. 

Obliczenia resortu finansów, do których dotarli dziennikarze „NRC” wskazują, że bezpośrednia likwidacja dotknąć ma 11,2 tysiąca gospodarstw, a 17,6 tysiąca zmuszonych zostanie do redukcji liczby utrzymywanych zwierząt o około 1/3. Rolnicy są zgodni, że proponowane zmiany oznaczać będą koniec holenderskiego rolnictwa, a decyzje rządu wprost zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu kraju.

Protesty rolników z silnym wsparciem

Protesty rolników w Holandii zyskują na znaczeniu także na arenie międzynarodowej. Z aprobatą na ich temat wypowiedział się ostatnio Donald Trump, który wygłosił przemówienie podczas imprezy zorganizowanej przez organizację Turning Point przeciw działaniom fanatyków klimatycznych. „Tamtejszy rząd chce drastycznie zmniejszyć produkcję holenderskich gospodarstw rolnych, podczas gdy na świecie panują niedobór żywności” – mówił były prezydent Stanów Zjednoczonych. „W Holandii rolnicy bohatersko przeciwstawiają się klimatycznej tyranii rządu. W naszym ruchu sprzeciwiamy się fanatykom klimatu. Stoimy ramię w ramię z pokojowo nastawionymi holenderskimi rolnikami, którzy bohatersko walczą o swoją wolność. To straszne, co się dzieje.” – dodał. 

Słowa wsparcia wystosowała do holenderskich rolników także liderka francuskiej prawicy Marine Le Pen. Na jej profilach  mediach społecznościowych opublikowane zostało specjalne wideo, na którym potwierdza, że w pełni popiera protesty rolników w Holandii. 

 

Au moment où les agriculteurs Hollandais manifestent contre les expropriations, je tiens, en tant que Présidente du groupe @RNational_off à l’Assemblée nationale, à leur apporter mon soutien. pic.twitter.com/wvLMoORFYs

— Marine Le Pen (@MLP_officiel) July 23, 2022

„Wspieram holenderskich rolników”. W czasie, gdy holenderscy rolnicy demonstrują przeciwko wywłaszczeniu, pragnę ich poprzeć w Zgromadzeniu Narodowym jako przewodnicząca Rassemblement National” – powiedziała. 

Także polscy rolnicy gremialnie wspierają protesty rolników w Holandii. W ostatnich dniach podczas Święta Chodzenia w okolicach Nijmegen pojawiła się polska delegacja z Instytutu Gospodarki Rolnej, która wyraziła wsparcie dla koleżanek i kolegów z Królestwa Niderlandów. 

protesty rolników

Czytaj także: Rekordowy protest rolników w Holandii. Wściekli gospodarze mówią „dość”

fot. TT