Talk icon

Informacje

08-02-2022

Autor: Emilia Gromczak

Henryk Kowalczyk o reportażu TVN24: Zmanipulowano moją wypowiedź

Henryk Kowalczyk

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wydał oświadczenie w sprawie swojej wypowiedzi w reportażu TVN24 "Śmierć kur" o hodowli drobiu w Polsce.

Autor reportażu TVN Filip Folczak spytał Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, czy popiera wprowadzenie zakazu chowu klatkowego drobiu. ,,To jest niepotrzebne w tym momencie. Będę przeciwko takiej decyzji. Radziłbym zapytać kurę, jak ona się czuje w tej klatce, może by coś wyjaśniła. Sądzę, że jeśli ona nie znała innego życia, to raczej nie miała żadnych przeżyć psychicznych z tego powodu" – odpowiedział minister.

Henryk Kowalczyk: Nie zgadzam się na cierpienie zwierząt

,,Ani jako wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, ani jako szeregowy poseł, ani jako zwykły obywatel nie zgadzałem się i nie zgadzam na cierpienie zwierząt. W Polsce obowiązują unijne standardy w zakresie produkcji drobiarskiej, a przestrzeganie ich jest obowiązkiem producentów drobiu i jest kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną” – zapewnia Henryk Kowalczyk.

Minister dodaje, że wiedza, jaką dysponował TVN24 w zakresie warunków utrzymania zwierząt i stosowanych praktyk w kurniku pokazanym w materiale filmowym powinna być bezzwłocznie przekazana organom ścigania.

,,Jeśli TVN24 posiada konkretne dane, kiedy i gdzie doszło do łamania prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt, apeluję o przekazanie ich odpowiednim służbom” – dodał szef resortu rolnictwa.

Minister przypomniał, że zgodnie z art. 304 § 1 kodeksu postępowania karnego każdy obywatel, który posiadł wiedzę o popełnieniu przestępstwa ma społeczny obowiązek powiadomienia o tym organów ścigania, tj. policji lub prokuratury.

Czytaj też: Minister Henryk Kowalczyk spotkał się z protestującymi rolnikami

PAP/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023