O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-02-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Minister Henryk Kowalczyk spotkał się z protestującymi rolnikami

Kowalczyk

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się z protestującymi w Barzkowicach rolnikami i odniósł się do wysuwanych przez nich postulatów.

W rozmowie z rolnikami w Barzkowicach (Zachodniopomorskie) minister rolnictwa i rozwoju wsi odniósł się m.in. do cen nawozów. Wskazał, że „w nawozach azotowych gaz stanowi 70 proc. kosztów. Jeśli gaz zdrożał wielokrotnie to i nawozy musiały zdrożeć". Podkreślił, że został obniżony VAT na nawozy. Zachodniopomorska Rada Województwa NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w połowie stycznia rozpoczęła akcję protestacyjną. Rolnicy wystosowali sześć postulatów, w których m.in. przeciwstawiają się różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej.

Kowalczyk spotkał się z rolnikami

,,Kolejną rzecz jaką chcemy zrobić – ale jest to zależne od decyzji Komisji Europejskiej – jest wprowadzenie dopłat do nawozów" – wyliczał Kowalczyk.

Jak dodał „szacowaliśmy wstępnie, że jest to 500zł do hektara, byłby to ten górny limit. To mniej więcej pokrywa różnicę ceny”.

Minister wskazał, że potrzeba na ten cel 3-4 mld zł w budżecie, co ma być zapewnione, jeśli Komisja Europejska wyrazi zgodę. Powiedział też, że są podejmowane próby wpisania zakładów azotowych na listę przemysłu energochłonnego.

,,Jeśli byśmy to uzyskali, to również jesteśmy w stanie dotować zakłady azotowe, by oni mogli wypuścić te ceny mniejsze” – dodał szef resortu rolnictwa.

Rolnicy w swoich postulatach domagają się także rozwiązania problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku, zamiany zasad definiowania zjawiska suszy i branie pod uwagę kumulacji wysokich temperatur w krótkim okresie czasu oraz innych czynników wpływających na obniżenie plonów. Wskazywali na wadliwe działanie aplikacji suszowej.

,,Trzeba by po pierwsze poszerzyć ilość stacji, po drugie - włączyć również parametry satelitarne zdjęcia dot. suszy. One obejmują powierzchnie całą, a nie tylko punktowo stacje. Po trzecie: wprowadzić system taki, że jeśli ktoś uważa, że jest to źle to rzeczoznawca przychodzi z weryfikacją. Chcemy zrobić grupę rzeczoznawców” – zaproponował Kowalczyk.

Przedstawiono też m.in. plan rozdzielenia strat na uprawę i całe gospodarstwo.

Protest zachodniopomorskich rolników

Zachodniopomorska Rada Województwa Kowalczyk 0402NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w połowie stycznia rozpoczęła akcję protestacyjną. Rolnicy wystosowali sześć postulatów, w których m.in. przeciwstawiają się różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej.

Domagają się wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa, pilnego wprowadzenia systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie, rozwiązania problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku, zamiany zasad definiowania zjawiska suszy i branie pod uwagę kumulacji wysokich temperatur w krótkim okresie czasu oraz innych czynników wpływających na obniżenie plonów.

Jak podkreślali celem akcji jest "wyrażenie sprzeciwu wobec braku reakcji władz państwowych na gwałtownie pogarszającą się sytuację ekonomiczną rodzinnych gospodarstw towarowych".

Czytaj też: Kowalczyk o protestach rolników: Mają prawo wyrażać niezadowolenie

PAP/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023