O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Fasolka szparagowa – kiedy przypada najlepszy okres na sianie?

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa jest cennym źródłem białka oraz witamin – nic więc dziwnego, że tak chętnie gościmy ją na naszych stołach, a także w naszych ogrodach.

Jej uprawa nie jest bowiem skomplikowana, choć, jak w przypadku każdego warzywa, ona również ma swoje specjalne wymagania. Kiedy siać fasolkę szparagową i jakie warunki należy jej zapewnić – o tym wszystkim mówimy w poniższym artykule.

Kiedy siać fasolkę szparagową? I dlaczego warto to robić?

Fasolka szparagowa to warzywo, które przywędrowało do nas z Ameryki Południowej. Jej właściwości były znane już w starożytności i wciąż są szeroko doceniane ze względu na dużą zawartość białka oraz składników, takich jak wapń, cynk, fosfor, potas oraz witaminy A, C i K. Ma ponadto niski indeks glikemiczny oraz zawiera niewiele kalorii, dlatego jej spożycie zaleca się diabetykom. Za najsmaczniejsze uważa się natomiast takie odmiany, jak Polka, Sonesta, Złota Saxa oraz Esterka. Przy tym wszystkim fasolka szparagowa nie jest bardzo wymagająca, więc niewielkim wysiłkiem możemy zyskać duże plony warzyw pełnych wartości odżywczej.

Fasolka szparagowa – jak i kiedy można ją siać?

Warto wiedzieć, że fasolka szparagowa jest warzywem, które lubi ciepło. Z tego względu możemy ją zasiać dopiero wtedy, gdy gleba będzie dobrze nagrzana. To kiedy siać fasolkę szparagową do gruntu, uzależnione jest właśnie od temperatury, ponieważ nasiona tej rośliny kiełkują dopiero w 11 stopniach Celsjusza. Jeśli zaczekamy, aż będzie ona wynosić około 15-20 stopni, na wschód możemy liczyć już po 8-10 dniach. Zazwyczaj takie temperatury obserwujemy po 10 maja. Natomiast do kiedy można siać fasolkę szparagową? Ze względu na szkodliwy wpływ niskich temperatur oraz deszczu zaleca się przeprowadzić ostatni siew nie później niż 15 lipca – do tego czasu zaś można go prowadzić nawet co 10 dni, co pozwoli nam cieszyć się tym smacznym i wartościowym warzywem przez całe lato oraz na początku jesieni.

Dla fasolki szparagowej należy przygotować stanowisko, które będzie dobrze nasłonecznione. Gleba powinna być próchniczna, przepuszczalna, żyzna, wilgotna, a także posiadać lekko kwaśny odczyn pH. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę odmiany karłowej, wówczas należy wysiać ją w rzędach, zachowując między nimi odległość około 30-40 centymetrów. Między nasionami natomiast powinien on wynosić około 6-10 centymetrów. W sytuacji gdy posiadamy dość ciężką glebę, fasolkę szparagową warto wysiać gniazdowo – umieszczając po około 3 nasiona razem w jednym miejscu i zachowując odległość 20-30 centymetrów między poszczególnymi gniazdami. Podobnie powinniśmy postępować w przypadku odmian tycznych, które pną się wysoko. W ich przypadku jednak odległość pomiędzy gniazdami powinna zostać zwiększona do około 25-50 centymetrów. Takie odmiany fasolki będą potrzebowały podpór, który najlepiej zapewnić jest jeszcze przed wysiewem.

Fasolka szparagowa

Obok jakich warzyw możne być siana fasolka szparagowa?

Wiemy już, kiedy siać fasolkę szparagową do gruntu i w jaki sposób należy to uczynić – to jednak nie wszystko. Każdy ogrodnik musi wiedzieć, że to, jakie warzywa posadzi obok siebie, jest nie bez znaczenia dla ich wzrostu oraz jakości i zdrowia plonu. Fasolkę szparagową z powodzeniem możemy wysiać obok kapusty, marchwi, kopru, szpinaku, kalafiora, dyni, a także buraków ćwikłowych i liściowych. Istnieje jednak szereg warzyw, które posadzone obok fasolki, wejdą z nią w negatywną interakcję i należą do nich między innymi cebula oraz kolendra.

Jak dbać o uprawę fasolki szparagowej?

Do kiedy można siać fasolkę szparagową, do wtedy trzeba zadbać o to, by gleba na jej stanowisku była odpowiednio wilgotna. Roślina ta potrzebuje intensywnego nawadniania szczególnie w okresie kwitnienia oraz zawiązywania się strączków. Dopóki roślinki są małe, należy pozbywać się chwastów rosnących dookoła, choć nie jest to konieczne w przypadku gdy już się rozrosną. Co więcej, fasolka nie wymaga nawożenia. Więcej informacji na temat uprawy tego popularnego warzywa można znaleźć na podanej stronie – https://www.warzywapolowe.pl/uprawa-fasoli-szparagowej/.

Czytaj też: Fasola zwyczajna – niewiele kalorii, wiele witamin i białka

swiatrolnika.info 2023