Talk icon

Informacje

24-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Emmanuel Macron pokonuje Le Pen i wygrywa wybory prezydenckie

Macron

W niedzielnej II turze wyborów prezydenckich we Francji zwyciężył ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron, uzyskując 57,6 proc głosów.

Na szefową Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen zagłosowało 42,4 proc. wyborców – wynika z sondażowych rezultatów, podanych przez Instytut Elabe i SFR dla stacji BFM TV z godz. 20, tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

Emmanuel Macron wygrywa wybory

Instytut Ifop podaje w swoich szacunkach, że Macron wygrał wybory, uzyskując 58 proc. głosów, a na Le Pen głosowało 42 proc. wyborców.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów osoby oczekujące na prezydenta Macrona, który ma przemawiać na scenie na Polach Marsowych w Paryżu, wzniosły głośne okrzyki radości. W sztabie Le Pen we Armenonville zapadła cisza. Jako pierwsza przemówi Le Pen.

Frekwencja wyborcza wyniosła 72 proc. i była najniższa od 1969 r. – wynika z sondażu Elabe. Według Ifop osiągnęła nawet 71,2 proc.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie podawać wyniki głosowania w poszczególnych gminach w ciągu nocy. Całościowe wyniki wyborów spodziewane są w poniedziałek.

Rada Konstytucyjna zatwierdzi oficjalne wyniki wyborów w środę, po rozstrzygnięciu ewentualnych protestów wyborczych. W tym dniu odbędzie się również ostatnie lub przedostatnie posiedzenie Rady Ministrów z kończącego się mandatu prezydenta, podczas którego mogą zostać uchwalone ostatnie dekrety urzędującego prezydenta.

Macron Le Pen

Czytaj też: Emmanuel Macron do rolników: Wojna na Ukrainie będzie trwała

PAP/fot.fb, Emmanuel Macron/fot.fb,Marine Le Pen

swiatrolnika.info 2023