PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Macron może przegrać wybory z Le Pen. Różnica jest minimalna

Macron może przegrać wybory z Le Pen. Różnica jest minimalna

Autor: Tomasz Racki 2022-04-07 10:35:00
macron

Potencjalny elektorat Marine Le Pen rośnie – wynika z sondażu Kantar Public Epoka dla dziennika „Le Figaro”. Macron może ponieść porażkę.

38 proc. Francuzów nie wyklucza głosowania na Le Pen, a 39 proc. – na obecnego prezydenta, którym jest Emmanuel Macron. Ponad 20 proc. Francuzów nadal nie wie, na kogo oddać swój głos w niedzielnych wyborach prezydenckich. 21 proc. wyborców lewicy i 68 proc. wyborców prawicy może głosować na Le Pen w I turze wyborów 10 kwietnia – analizuje na swoich łamach dziennik „Le Figaro” w czwartek. Na trzecim miejscu znalazł się szef Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon z szacownym 29 proc. potencjalnym poparciem.

Macron traci na rzecz Le Pen

„Liczby te rysują bardzo wyraźną i solidną dynamikę na korzyść kandydatki Zjednoczenia Narodowego” – podkreśla dyrektor generalny Kantar Public France Laure Salvaing, cytowana przez dziennik. "Ta analiza potwierdza to, co widzieliśmy w 2017 roku – wyjaśnia Salvaing. "Często uważaliśmy, że wynik tamtych wyborów prezydenckich był przypadkowy, z wyeliminowanymi w pierwszej turze kandydatami republikanów i socjalistów, ale widzimy, że tamte tendencje potwierdzają się w 2022 r. z coraz większym prawdopodobieństwem meczu rewanżowego pomiędzy Macronem i Le Pen w drugiej turze – dodaje Salvaing. Tymczasem Francja mierzy się z problemami na wielu polach. Macron realnie musi rozważać potencjalną porażkę.

Francuzi się wahają 

Ponad 20 proc. Francuzów wciąż jest niezdecydowanych, na kogo zagłosować. Badanie przeprowadzone przez Kantar Public podkreśla również „bezprecedensowy poziom wahania między głosowaniem na różnych kandydatów” na kilka dni przed pierwszą turą, precyzuje Salvaing. Wielu wyborców oscyluje pomiędzy kilkoma kandydatami – dodaje. Niekoniecznie jest to Emmanuel Macron. Elektorat potencjalny nie jest tzw. elektoratem twardym danego kandydata. Osoby takie mogą zagłosować w pewnych warunkach na daną osobę. Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-4 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1394 osób zapisanych na listach do głosowania. Czy Macron przegra wybory?

Czytaj także: Emmanuel Macron do rolników: Wojna na Ukrainie będzie trwała

PAP/fot. wikimedia
 
 


Autor: Emilia Gromczak

Rosyjski statek nie wpuszczony do Egiptu. Wszystko przez kradzież zboża


Autor: Polska Agencja Prasowa

"Spiegel": Córka Putina jest w związku z szefem monachijskiego baletu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją


BULT SMOGOWICZE