Talk icon

Informacje

31-05-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: inflacja pozostanie dwucyfrowa do końca roku

inflacja

Inflacja pozostanie dwucyfrowa do końca roku, a jej szczyt prawdopodobnie wypadnie w sierpniu – ocenił Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jego zdaniem w wakacje ceny żywności będą wyższe o ponad 20 proc. niż rok temu. Ekspert zauważył, że zwiększyły się przede wszystkim ceny żywności (13,5 proc.) oraz energii (31,4 proc.); drożeją również paliwa (35,4 proc.) – głównie benzyna Pb 95. "Inflacja bazowa wzrosła z 7,7 do 8,3 proc." – szacuje ekspert.

Inflacja wyniosła w maju 13,9 proc.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 1,7 proc.

"Wzrost cen znów przyśpieszył. Najmocniej drożeje żywność oraz benzyna" – stwierdził Marcin Klucznik z PIE. Zwrócił uwagę, że susza dodatkowo podwyższy globalne ceny żywności. "Inflacja pozostanie dwucyfrowa do końca roku – szczyt prawdopodobnie wypadnie w sierpniu" – ocenił.

Ekspert zauważył, że zwiększyły się przede wszystkim ceny żywności (13,5 proc.) oraz energii (31,4 proc.); drożeją również paliwa (35,4 proc.) – głównie benzyna Pb 95. "Inflacja bazowa wzrosła z 7,7 do 8,3 proc." – szacuje ekspert.

Prognozuje, że w wakacje ceny żywności będą wyższe o ponad 20 proc. niż rok temu. "To efekt globalnych problemów z produkcją. Rosyjska agresja na Ukrainę skutkuje skokowym wzrostem cen zbóż, olei oraz mięs" – wyjaśnił. Przerwanie handlu z Rosją oraz problemy z produkcją w Chinach, jak dodał, pogłębiły niedobór nawozów, a plony zostały dodatkowo pogorszone przez suszę. W konsekwencji kolejne kraje ograniczają eksport żywności – ostatnio takie decyzje podjęły Indonezja i Indie. "Wzrost cen na globalnych rynkach zacznie się stabilizować dopiero pod koniec roku" – stwierdził Klucznik.

Inflacja

Szczyt inflacji w wakacje

PIE spodziewa się, że ceny paliw będą dalej rosnąć – w efekcie zwiększonego popytu przed wakacjami oraz malejących zapasów. "Wyższe ceny to także efekt zastępowania importu ze wschodu – przed wojną Polska importowała z Rosji 55 proc. oleju napędowego zużywanego w polskiej gospodarce" – wyjaśnił Klucznik. Według niego unijne embargo na rosyjską ropę dodatkowo podbije ceny surowca.

Zdaniem Klucznika szczyt inflacji wypadnie w wakacje – ceny będą rosnąć o ok. 15 proc. "Pod koniec roku prognozujemy spadek do ok. 12 proc." – wskazał. Dodał, że druga połowa roku przyniesie wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego, co oznacza niższy wzrost cen. "Pomimo to inflacja pozostanie powyżej celu NBP (2,5 proc.) co najmniej do końca 2024 r." – podsumował.

Czytaj też: Inflacja coraz mocniej wpływa na polską gospodarkę

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022