O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ekonomiści prognozują: Konsumpcja zacznie rosnąć pod koniec roku

Konsumpcja

Z prognozy ekonomistów banku PKO BP, wynika, że konsumpcja zacznie ponownie rosnąć pod koniec 2023 roku.

Odnieśli się oni również do grudniowego wzrostu sprzedaży, który według nich został osiągnięty dzięki napływowi uchodźców z Ukrainy. Jak oszacowali, wydatki przeciętnego, krajowego konsumenta spadły realnie o 3-4 proc. rdr. 

GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2022 r. wzrosła o 0,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 13,1 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 15,5 proc. rdr.

W komentarzu do danych analitycy PKO BP podkreślili, że grudniowy wzrost sprzedaży detalicznej był marginalny i został osiągnięty dzięki napływowi uchodźców z Ukrainy. Jak szacują, wydatki przeciętnego, krajowego konsumenta spadły realnie o 3-4 proc. rdr.

"W grudniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, rosła jedynie konsumpcja dóbr pierwszej potrzeby – żywności (+1,9 proc. rdr), odzieży i obuwia (+7,2 proc. rdr), farmaceutyków i kosmetyków (+7,6 proc. rdr) oraz pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach (dyskonty). Wiąże się to ze wzrostem populacji Polski o ok. 4 proc. (napływ uchodźców)” – ocenili.

Zwrócili uwagę, że najgłębszy spadek wydatków odnotowano w przypadku mebli, rtv i agd, gdzie sprzedaż obniżyła się o 10,4 proc. rdr. 

"Popyt na trwałe dobra konsumpcyjne najsilniej reaguje na realne spadki dochodów, a efekt ten wzmacnia cykliczne pogorszenie sytuacji na rynku budowlanym. Spadek sprzedaży paliw o 7,8 proc. rdr częściowo odzwierciedla spadek tranzytu w kierunku wschodnim" – wskazali analitycy.

Konsumpcja

Konsumpcja w najbliższych miesiącach będzie notować spadek

Wyjaśnili oni również, że grudniowe dane wpisują się w oczekiwaną przez nich na przełomie 2022/2023 recesję konsumencką – spadek realnych dochodów ludności połączony z prawdopodobnym wykorzystaniem popandemicznej poduszki oszczędnościowej sprawi, że konsumpcja zanotuje spadek.

Zobacz także: Inflacja to nie tylko polski problem. Europejczycy martwią się o przyszłość

"Chociaż najbliższa przyszłość rysuje się nadal w ciemnych barwach, to wyniki ostatnich badań sugerują, że sytuacja konsumentów przestała się pogarszać. Od kilku miesięcy obserwujemy poprawę koniunktury konsumenckiej, z bardzo niskiego poziomu notowanego jesienią, nieznacznie poprawiła się też koniunktura gospodarcza w handlu detalicznym. Oczekiwany przez nas gwałtowny spadek inflacji, połączony ze stabilnym bezrobociem oraz utrzymaniem nominalnego wzrostu wynagrodzeń pozwoli na powrót wzrostów konsumpcji pod koniec bieżącego roku" – przewidują ekonomiści PKO BP.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023