O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Inflacja to nie tylko polski problem. Europejczycy martwią się o przyszłość

Inflacja

Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej”, inflacja daje w kość nie tylko Polakom, a rosnące ceny martwią ok. 90 proc. Europejczyków.

Najgorsze nastroje panują w Portugalii i Grecji. Najmniej inflacji obawiają się Francuzi. Z kolei w przypadku Polski, aż 87,6 proc. respondentów martwi się wzrostem cen, w tym prawie 46 proc. zdecydowanie.

Inflacja martwi Europejczyków

IBRiS zbadał nastroje Europejczyków względem inflacji. Na pytanie o to, czy inflacja ich martwi, zaledwie 7,7 proc. odpowiada przecząco. 

,,Największe obawy dotyczące inflacji odnotowano w Portugalii. Zdecydowanie martwi ona 72,1 proc. mieszkańców, a jeśli dodać tych, których raczej martwi, odsetek ten rośnie do aż 96,6 proc. Spokój w obliczu wzrostu cen deklaruje zaledwie 1,8 proc. Portugalczyków. To najniższy odsetek spośród mieszkańców dziewięciu badanych państw" – podaje gazeta.

Zobacz też: Galemba: Rynki się stabilizują, a inflacja spada, bo mamy odpowiedzialny rząd

Z sondażu wynika, że "niewiele lepsze nastroje panują w Grecji, gdzie zdecydowany strach przed inflacją wyraziło 70,3 proc. respondentów, ale w ogóle martwi ona prawie 96 proc. Podobnie duże obawy wyrazili Hiszpanie – zdecydowanie martwi ona aż 75,7 proc. z nich (w ogóle 92,2 proc.)".

,,Państwem z najniższym odsetkiem odpowiedzi twierdzących jest Francja. Obawy w związku z inflacją wyraziło 84,5 proc. badanych, a zdecydowane 46,6 proc. Francuzi są też najbardziej spokojni w obliczu rosnących cen (12,5 proc.). Podobne nastawienie widać w Austrii: 85,1 proc. Austriaków martwi się wzrostem cen (48,8 proc. zdecydowanie)" – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Inflacja

Z kolei w przypadku Polski aż 87,6 proc. respondentów martwi się wzrostem cen, w tym prawie 46 proc. zdecydowanie, podczas gdy tylko 7,3 proc. z nas uważa, że nie ma powodów do obaw. 

,,U nas najwięcej, bo 5,1 proc., respondentów nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie" – poinformowała "Rz".

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023