Talk icon

Informacje

07-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Czym są żniwa i jak wpłynęła na nie mechanizacja?

żniwa

Żniwa to proces zbierania dojrzałych plonów z pól. Zakończenie żniw oznacza koniec sezonu wegetacyjnego lub cyklu wegetacyjnego danej uprawy.

Dawniej za początek żniw uważało się rozpoczęcie koszenia żyta. Społeczne znaczenie tego wydarzenia sprawia, że ​​jest ono przedmiotem obchodów sezonowych, takich jak dożynki, które spotyka się w wielu religiach i obchodzi po zakończeniu żniw. Dożynki zazwyczaj charakteryzują się ucztowaniem, zarówno rodzinnym, jak i publicznym, przy użyciu żywności pochodzącej z upraw.

Czym są żniwa?

Żniwa to proces cięcia zboża lub innych roślin uprawnych, zwykle przy użyciu kosy, sierpa lub kombajnu. W mniejszych gospodarstwach o minimalnej mechanizacji zbiory są najbardziej pracochłonną czynnością sezonu wegetacyjnego. W dużych gospodarstwach zmechanizowanych do zbioru wykorzystuje się najdroższe i najbardziej zaawansowane maszyny rolnicze, takie jak kombajn zbożowy. Automatyzacja procesów zwiększyła wydajność zarówno procesu siewu, jak i zbioru.

Specjalistyczny sprzęt do zbioru wykorzystujący przenośniki taśmowe do naśladowania delikatnego chwytania i transportu masowego zastępuje zadanie ręcznego zbierania każdej sadzonki. Rozprzestrzenianie się monokultur przemysłowych, z ograniczeniem różnorodności upraw i uzależnieniem od intensywnego stosowania nawozów sztucznych i pestycydów, doprowadziło do nadmiernej eksploatacji gleb, które są prawie niezdolne do regeneracji. Z biegiem lat niezrównoważona uprawa ziemi degraduje żyzność gleby i zmniejsza plony. Przy stale rosnącej liczbie ludności świata i lokalnym przeludnieniu, nawet nieznacznie zmniejszające się plony są już równoznaczne z częściową klęską urodzaju. Nawozy eliminują konieczność regeneracji gleby, a handel międzynarodowy zapobiega przekształcaniu się lokalnych nieurodzajów w klęski głodu.

Żniwa kończą się dożynkami. Dożynki to coroczne święto, które odbywa się w okolicach czasu głównych zbiorów danego regionu. Ze względu na różnice w klimacie i uprawach na całym świecie, dożynki można spotkać w różnych okresach w różnych miejscach. Dożynki zazwyczaj charakteryzują się ucztowaniem, zarówno rodzinnym, jak i publicznym, przy użyciu żywności pochodzącej z upraw.

żniwa

Czytaj też: Dyrektor świętokrzyskiego ośrodka rolniczego: To mogą być udane żniwa

wikipedia/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023