O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Dyrektor świętokrzyskiego ośrodka rolniczego: To mogą być udane żniwa

żniwa

To mogą być udane żniwa; anomalii pogodowych było znacznie mniej niż w latach poprzednich – powiedział dyrektor ŚODR Jerzy Pośpiech.  

Dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zaznaczył, że w przypadku niektórych gatunków zbóż żniwa są już dosyć zaawansowane. Jeśli chodzi o jęczmień jary, 100 proc. tego zboża zebrano już w powiatach koneckim, staszowskim, buskim i skarżyskim – dodał. Jego zdaniem jeśli chodzi o pszenicę ozimą, to w poszczególnych częściach regionu zebrano jej od 2 do 35 proc. 

Żniwa w tym roku udane?

„Patrząc na stan upraw, żniwa mogą być udane, nie ma zbóż “wylęgniętych”, nie ma też zagrożenia utraty jakości zboża poprzez kiełkowanie" – podkreślił Pośpiech. Zwrócił uwagę, że anomalii pogodowych wpływających na plony było znacznie mniej niż w latach poprzednich. "Jeśli te anomalie występowały, to lokalnie na niewielkich powierzchniach. Warunki były dobre, kłosy zbóż mają odpowiednią ilość ziarniaków" – wskazał.

Zaznaczył, że w przypadku niektórych gatunków zbóż żniwa są już na dosyć zaawansowanym poziomie. Jeśli chodzi o jęczmień jary, 100 proc. tego zboża zebrano już w powiatach koneckim, staszowskim, buskim i skarżyskim – dodał.

Jego zdaniem jeśli chodzi o pszenicę ozimą, to w poszczególnych częściach regionu zebrano jej od 2 do 35 proc. „Ale te 35 proc. dotyczy powiatu sandomierskiego, a tam są niewielkie powierzchnie, na których uprawia się to zboże. Dlatego najbardziej miarodajny jest wynik powiatu kieleckiego, gdzie zebrano 15 proc. pszenicy ozimej” – powiedział dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

żniwa

Zbiór plonów 

W przypadku żyta ozimego najmniej, bo 9 proc. zebrano w powiecie koneckim, a najwięcej (18 proc.) – w powiecie włoszczowskim. Zbiór żyta kształtuje się od 5 do 14 proc. – odpowiednio w powiecie jędrzejowskim oraz buskim, zaś jęczmienia jarego od 23 proc. (powiat włoszczowski) do 52 proc. (powiat staszowski). Jeszcze większa rozpiętość dotyczy rzepaku. W powiecie starachowickim zebrano 5 proc., a w powiecie włoszczowskim – 50 proc.

„Jeśli chodzi o rzepak, nie mamy danych ze wszystkich powiatów. Może to oznaczać, że w niektórych częściach województwa zbiory jeszcze nie zostały rozpoczęte” – zaznaczył Pośpiech. Dodał, że zbiory owsa prawdopodobnie nie ruszyły jeszcze w żadnym powiecie.

„Przez ostatnie dwa dni (we wtorek i środę) ze względu na warunki atmosferyczne rolnicy nie zbierali zbóż. Ale jeśli aktualna pogoda się utrzyma, będą bez przeszkód kontynuować żniwa. W przypadku niektórych zbóż wilgotność wynosi około 9 proc., co pozwalało na ich zbiór” – powiedział szef ośrodka w Modliszewicach. Dodał, że jeśli chodzi o plony, pierwsze dane powinny być znane na początku przyszłego tygodnia.

Warto przypomnieć, że żniwa, zgodnie z policyjnymi statystykami są wyjątkowo niebezpieczne, bo właśnie wtedy jest na wsiach najwięcej wypadków. Rolnicy i operatorzy maszyn powinni zwracać szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa.

„Pod żadnym pozorem nie możemy dzieci zostawiać samych na polu podczas prac przy włączonych maszynach. Zawsze musimy wiedzieć, gdzie nasze dziecko się znajduje. W traktorze, kombajnie jest bardzo ograniczona widoczność” – mówi Maciej Święcichowski z Wielkopolskiej Policji.

Czytaj też: Żniwa na Ukrainie już trwają! Zbiory na poziomie 65–67 mln ton

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023