O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Co jedzą świnie, czyli jak karmić lochy, knury i prosięta?

Co jedzą świnie

Odpowiednie pożywienie stanowi do 70 procent wydatków w chowie trzody chlewnej i jest kluczowym jego elementem. Odpowiadamy na pytanie, co jedzą świnie.

Właściwe żywienie stanowi zasadniczy element w hodowli świń i różni się w zależności od etapu życia zwierzęcia. Niezależnie od tego, czym rolnik karmi trzodę chlewną, ma do dyspozycji produkty mokre i suche. Te pierwsze umożliwiają szybszy przyrost masy, aczkolwiek nie są pozbawione wad. Przede wszystkim wymagają więcej pracy od rolnika.

Świnie wrażliwe na smak, zapach i … kolor pokarmu

Trzoda chlewna, choć wszystkożerna, jest dość wybredna pod kątem jedzenia. Aby odpowiedzieć na pytanie, co jedzą świnie, należy określić, jakie składniki pożywienia są przez te zwierzęta preferowane. Okazuje się, że najchętniej spożywają one produkty słodkie i lekko kwaśne. Grymaszą natomiast, kiedy w pożywieniu wyczują gorzki lub nadmiernie kwaśny posmak.

Dominujący składnik świńskiej diety stanowi zboże. Rolnicy mogą wykorzystywać własne rośliny lub kupować sklepową paszę. Dla różnych grup wiekowych przeznaczone są inne mieszanki paszowe. Do karmienia świń nadają się również odpadki spożywcze.

Uwzględniając preferencje zwierząt, można dodawać do zbóż słodzik, które podniosą walory smakowe. Dodatek sacharozy zwiększy dodatkowo kaloryczność posiłku. Niektóre słodziki, takie jak sacharyna, wpływają jedynie na smak. Aby pasza była słodsza, można dodać do niej również melasę lub odpady po produkcji czekolady, zwłaszcza mlecznej. Decydując się na odpady czekoladowe, należy pamiętać, aby nie przesadzać z ich ilością. Szczególnie tyczy się to prosiąt, gdyż powyżej 15% czekolady w paszy sprawia, że gorzej przybierają one na wadze. Dla tuczników natomiast punktem granicznym pomiędzy korzystnym działaniem takiego dodatku a szkodliwym wpływem na masę ciała jest wartość 30% resztek czekoladowych.

W czasie laktacji lochom warto dawać poza produktami czekoladowymi również słodziki waniliowe lub syrop klonowy. W karmieniu prosiąt natomiast cennym dodatkiem jest plazma poddana procesowi suszenia rozpyłowego.

Istotne znaczenie poza smakiem pożywienia ma również kolor koryta. Okazuje się, że świnie zjadają więcej, gdy pokarm dostają w niebieskim korycie. Warto także skorzystać z dostępnych na rynku ziół i olejków eterycznych, które przyciągną zwierzęta do paszy.

Co jedzą świnie – pokarmy mokre czy suche?

Hodowcy świń mają do dyspozycji 2 metody podawania pożywienia. Dużo z nich decyduje się na zastosowanie suchych pasz, które są wygodniejsze w użyciu i pozwalają na większą automatyzację produkcji oraz ograniczenie wydatków. Należy jednak wziąć pod uwagę, że pył z paszy może powodować podrażnienia śluzówek i następcze infekcje.

Zasadniczo świnie chętniej zjadają paszę rozcieńczoną m.in. wodą lub  serwatką, czyli tak zwaną mokrą. Decydując się na takie karmienie, hodowca musi jednak zatrudnić większą ilość ludzi, którzy skrupulatnie zadbają o higienę sprzętu. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia zwierząt groźnymi bakteriami.

W powyższej części artykułu wyjaśniliśmy, co jedzą świnie najchętniej. Należy jeszcze krótko wspomnieć o produktach, za którymi one nie przepadają. Są nimi między innymi żyto, pasze mineralne, śruta z bobiku lub poekstrakcyjna śruta rzepakowa. Wybierając te pokarmy, hodowca powinien szczególną uwagę zwrócić na dodatek słodzików i aromatów, które zwiększą atrakcyjność pożywienia.

Również przy zmianie paszy na tańszą, warto zadbać o zachęcenie trzody chlewnej do jej spożywania. Istotne jest także, że aby pokarm był łatwiej przyswajalny, należy poddać go procesom śrutowania, gniecenia lub granulowania.

Czytaj również: Zamienniki laktozy w żywieniu prosiąt

Rynek–rolny /Agrofakt /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023