PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Zamienniki laktozy w żywieniu prosiąt

Zamienniki laktozy w żywieniu prosiąt

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-04 11:54:00
zamienniki laktozy

Odchów prosiąt z produkcyjnego punktu widzenia jest bardzo ważny. W tym okresie należy zwrócić uwagę m.in. na najlepsze zamienniki laktozy.

Przez pierwsze tygodnie głównym pokarmem prosiąt jest mleko matki. Aby utrzymać szybki wzrost i przyzwyczajenie układu pokarmowego do surowców roślinnych należy dokarmiać zwierzęta paszami stałymi. W przypadku wystąpienia problemów w żywieniu hodowcy powinni zastosować pasze oparte na m.in. dekstrozie.

Zamienniki laktozy oparte na sacharozie i dekstrozie

Prosięta mają swoje określone preferencje zapachowe i smakowe. Zwierzęta te nie lubią smaku gorzkiego i słodkiego, preferują słodki smak i przyjemny zapach. W celu zwiększenia zainteresowania paszą, co przełoży się na ich prawidłowy wzrost, należy zastosować w paszach odpowiednie dodatki. 

Jednym z popularnych dodatków jest sacharoza. Jest to dwucukier zbudowany z glukozy i fruktozy. To główny składnik cukru spożywczego. Wykorzystywana jest w deserach, napojach, ciastach, lodach, polewach, płatkach śniadaniowych i pieczywie. Jest również nazywana cukrem buraczanym i cukrem trzcinowym. Co ciekawe, jest również materiałem wyjściowym do fermentacyjnej produkcji etanolu, butanolu, glicerolu, kwasu cytrynowego i lewulinowego. Sacharoza jest zaliczana do węglowodanów, przez co stanowi skoncentrowane źródło energii. Zapewnia energię potrzebną do codziennego funkcjonowania. Jedna łyżeczka cukru dostarcza 20 kcal. W żywieniu prosiąt sacharoza odpowiada za podwyższenie kaloryczności dawki paszowej.

Doskonale sprawdzą się również zamienniki laktozy oparte o Monohydrat Dekstrozy. Dekstroza jest cukrem prostym, który otrzymywany jest w warunkach przemysłowych ze skrobi w wyniku hydrolizy kwasowej lub enzymatycznej. W produkcji żywności dekstroza jest powszechnie stosowana jako substancja słodząca i główny składnik syropu kukurydzianego. W cukiernictwie dekstrozę można znaleźć w dżemach, marmoladach i galaretkach. Dekstroza odpowiada za szybki wzrost poziomu cukru we krwi, przez co dochodzi do wydzielania insuliny. Ponadto błyskawicznie uzupełnia straty glikogenu. W 100g dekstrozy znajdziemy aż 91g węglowodanów. Decydując się na użycie dekstrozy w diecie prosiąt, możemy spodziwać się łatwego przyswojenia paszy przez wzmocniony aromat i smak dekstrozy oraz szybkiego wzrostu zwierząt. 

W Monohydrat Dekstrozy można zaopatrzyć się w firmie Foodcom S.A. Przedsiębiorstwo oferuje produkt wysokiej jakości, bez GMO, a gwarancją tego są liczne certyfikaty (m.in. GMP+). 

zamienniki laktozy dekstroza

Melasa i maltodekstryna 

Jako zamienniki laktozy w żywieniu prosiąt dobrze mogą się sprawdzić pasze ze zwiększonym udziałem melasy i maltodekstryny. Melasa jest produktem ubocznym stosowanym jako dodatek słodzący w paszach dla świń. Pozyskiwana jest głównie z buraków (tzw. melasa buraczana) i trzciny cukrowej (tzw. melasa trzcinowa), ale nie są to jedyne możliwości. Równie cenna jest ta pozyskana z mączki chleba świętojańskiego, czyli karobu (melasa karobowa), jak i melasa z granatu. Melasa zawiera m.in. kwasy nienasycone, które mają działanie antyoksydacyjne. Ma najwyższą wartością przeciwutleniającą spośród wszystkich środków słodzących. Jedna łyżka melasy to doskonałe źródło m.in. manganu, magnezu, miedzy, witaminy B6 i żelaza. Prosięta dzięki melasie zyskują smaczniejszą paszę, o lekko przeczyszczającym działaniu. 

Maltodekstryna jest wytwarzana ze skrobi roślinnej poprzez częściową hydrolizę. Stanowi łatwe i szybkie źródło energii. Jej indeks glikemiczny jest bardzo wysoki i wynosi 105. Wartość odżywcza maltodekstryny na 100g wynosi 382 kcal. Zawiera 95,5g węglowodanów, w tym 6,6g to cukry. Żywienie prosiąt oparte o dodatek w postaci maltodekstryny to dobry wybór, ponieważ jest ona doskonałym źródłem łatwo przyswajanych węglowodanów dla młodych zwierząt, a jej efektywność w tym zakresie jest porównywalna do laktozy.

Zamienniki laktozy oparte na wyżej wymienionych dodatkach doskonale wzbogacą dietę prosiąt oraz pomogą w przypadku wystąpienia problemów żywieniowych. Monohydrat Dekstrozy w szczególności sprawdzi się w celu zwiększenia spożycia przez prosięta prestarteru.

vivhemic.pl/portalhodowcy.pl/fot.pixabay.com