Talk icon

Informacje

25-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Chorwacja chce udostępnić swoje porty Ukrainie. Zboże popłynie przez Adriatyk?

porty

Chorwacja chce udostępnić swoje porty na Adriatyku jako alternatywną ścieżkę transportu ukraińskiego zboża, blokowanego przez Rosjan.. 

Rosja wciąż blokuje ukraińskie porty na Morzu Czarnym, a tym samym uniemożliwia sprzedaż ziarna, które od tygodni nie trafia do kontrahentów. Deficyt zbóż przekłada się na jego niedobory na rynku, a to – w połączeniu ze wzrostem licznych kosztów produkcji rolnej – winduje jego ceny. Eksperci zastrzegają, że już niedługo ceny podstawowych produktów zbożowych mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż jeszcze przed rokiem. Droższe są także rośliny paszowe, co już niebawem znaleźć ma odzwierciedlenie w cenach produktów odzwierzęcych.

Chorwackie porty pomogą Ukrainie?

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Chorwacji Andrej Metelko Zgombić, cytowany przez ukraiński portal Agravery, stwierdził, że Chorwacja mogłaby udostępnić swoje porty jako alternatywę dla transportu ukraińskiego zboża. Porty na Adriatyku mogą być realną szansą na prowadzenie przez Ukrainę płynnych dostaw zbóż na terytorium państw Afryki Północnej. 

Blokada ukraińskich portów morskich przez Rosję doprowadziła już do gwałtownego wzrostu cen pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego na światowych rynkach. I pomimo intencji agresora, aby wywołać kryzys żywnościowy na świecie, musimy zrobić wszystko razem, aby zapobiec głodowi w niektórych krajach” – powiedział premier Denys Szmychal. 

Nie tylko Chorwacja pomoże

Znalezienie zastępczych dróg transportu dla ukraińskiego zboża jest w interesie wielu krajów świata, ponieważ zerwane przez wojnę łańcuchy dostaw skutecznie destabilizują rynek. Już 10 dni temu Komisja Europejska zaprezentowała plan, którego celem ma być utworzenie korytarzy solidarnościowych. Problem jest o tyle istotny, że Ukraina – będąca największym europejskim dostawcą zbóż – przez porty czarnomorskie eksportowała aż 90 procent zboża. 

„Miliony ton żywności są teraz zablokowane w Odessie. A to potencjalnie oznacza dramatyczną sytuację w wielu krajach na całym świecie. Dotyczy to zwłaszcza krajów rozwijających się. Z kolei Rosja jest w pełni odpowiedzialna za tę sytuację” – powiedział Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił, że UE zrobi wszystko, co możliwe, aby rozwiązać problem katastrofy żywnościowej na świecie.

Według premiera Ukrainy część zapasów wywieziono transportem drogowym i kolejowym, inne są pod ostrzałem lub przejęte przez rosyjskie wojsko. Premier podkreślił, że ukraińskie porty blokady to dla Ukrainy strata dzienna 170 mln dolarów.

Pomoc w transporcie ukraińskiego zboża, nie tylko przez port, zapowiedziały także Kanada, USA, Litwa, Polska, czy Rumunia.

Czytaj także: Wielka Brytania zwiększy wysiłki, aby odblokować ukraińskie porty

Agravery/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023