O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

29-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Choroba Nipah to poważne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej

Choroba Nipah

Wiek XXI charakteryzuje się pojawianiem się nowych, groźnych chorób zakaźnych zwierząt. Jedną ze statusem priorytetowym według WHO jest choroba Nipah.

Może ona spowodować ogromne straty w hodowli świń i jest często określana jako „świński zabójca”. Jest przyczyną: zapalenia mózgu, zespołu zapalenia układu oddechowego i mózgu u świń, zespołu oddechowego i neurologicznego świń. Powoduje też straty w hodowli koni, owiec, kóz i bydła i jest przy tym niebezpieczną zoonozą cechującą się postępującym zapaleniem mózgu i układu oddechowego oraz wysoką śmiertelnością wahającą się od 40 do 70%.

Choroba Nipah – charakterystyka i źródła zakażenia

Wirus Nipah (Paramyxoviridae, rodzaj Henipavirus) wziął nazwę od wioski Sungai Nipah w Malezji, gdzie wyizolowano go po raz pierwszy od chorego pacjenta. Choroba Nipah u świń wywoływana jest przez 2 szczepy wirusa.

Wirus Nipah może szerzyć się zarówno w obrębie określonego gatunku, a także pomiędzy różnymi gatunkami. Zwierzęta zakażają się przez kontakty bezpośrednie z osobnikami chorymi, drogą pokarmową i przez układ oddechowy. Chore zwierzęta wydalają ogromne ilości wirusa z moczem i kałem, który zanieczyszcza pokarm, środowisko i środki transportu. 

Najważniejsze są zakażenia kontaktowe, ponieważ tą drogą zakażenie szerzy się najszybciej. Wraz z wyksztusiną z dróg oddechowych oraz uszkodzonym i złuszczonym nabłonkiem dróg oddechowych wirus jest rozsiewany w otoczeniu chorego człowieka i zwierzęcia, przyczyniając się do szerzenia zakażenia drogą aerozolową i kropelkową. 

Choroba Nipah jest wysoce zakaźna w przypadku świń, u których wirus replikuje się i jest wydalany ze śliną, kałem i moczem. Siewstwo zaczyna się po dwóch dniach po zakażeniu i utrzymuje przez około trzy tygodnie. U prosiąt w wieku 5–6 tyg. zakażonych donosowo-doustnie NiV-B już dziewiątego dnia wirus był obecny w wypłuczynie jamy nosowej i ślinie.

Warto przypomnieć, że również zakażenia paciorkowcowe atakują hodowle trzody chlewnej.

Choroba Nipah

Przebieg choroby u trzody chlewnej

Okres inkubacji choroby wynosi od 7 do 14 dni, ale może ulegać skróceniu do 4 dni. W tym okresie zwierzęta są zakaźne. Przy zachorowalności dochodzącej niekiedy do 70–100% śmiertelność warchlaków wynosi 1–5%, u prosiąt jest znacznie wyższa i osiąga 40%. 

Choroba Nipah ma postać jawną, ale u części świń przebiega bez objawów. W jawnej postaci choroby wyróżnia się formy płucną i nerwową, przy czym forma płucna dominuje u prosiąt odsadzonych i warchlaków. Na czoło objawów formy płucnej wysuwa się kaszel o nasileniu od łagodnego do ostrego. Śmiertelność wzrasta w pierwszych 7–10 dniach trwania choroby. U macior w formie płucnej występuje gorączka (39,9°C), narasta duszność, pojawiają się objawy grypopodobne, ataki ostrego kaszlu, drżenie mięśni, trzęsienie głowy, gryzienie, skurcze tężcowe i wzdęcia. 

Wyciek z nosa początkowo śluzowy i pienisty zmienia się w ciągliwy, barwy od żółtozielonej do czarnej i zawiera domieszkę krwi. Po 2–3-dniowym okresie spadku łaknienia ustaje pobieranie karmy. W chorobie o przebiegu ciężkim zwierzęta padają w ciągu 2–3 dni. 

Maciory ronią w pierwszym trymestrze ciąży. Maciory mogą padać w ciągu 24 godz., przy słabo zaznaczonych objawach chorobowych. U knurów choroba Nipah może mieć ostry przebieg i zwierzęta padają w ciągu kilku godzin.

Czytaj też: Mykoplazmowe zapalenie stawów – choroba atakująca wiele gospodarstw

vetpol.org.pl/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023