PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Zakażenia paciorkowcowe atakujące trzodę chlewną

Zakażenia paciorkowcowe atakujące trzodę chlewną

Autor: Monika Faber 2022-03-31 01:00:00
Zakażenia paciorkowcowe

Zakażenia paciorkowcowe (Streptococcus suis) powodują zapalenia płuc, problemy ze stawami, posocznice i zapalenie mózgu wśród trzody chlewnej.

Inne nazwy stosowane do nazewnictwa tego paciorkowca to Streptococcus suis, Streptococcus equisimilis, Streptococcus porcinus. Same paciorkowce to organizmy występujące u wszystkich zwierząt. Często, ale nie zawsze, specyficzne dla gatunku. Głównym gatunkiem obecnym u świń jest Streptococcus suis, szeroko rozpowszechniony we wszystkich populacjach świń.

Charakterystyka i objawy

Zakażenia paciorkowcowe mają związek z wieloma chorobami, w tym zapaleniem opon mózgowych, sepsą, zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem stawów, zapaleniem wsierdzia i zapaleniem płuc. Wyizolowano ją również w przypadkach aborcji i nieżytu nosa. Wzór i względne znaczenie zespołów różnią się w zależności od kraju.

Paciorkowiec ten może się podzielić na wiele serotypów. Poszczególne typy różnią się patogennością i objawami klinicznymi, które powodują. Kilka rodzajów wydaje się być niepatogennych i zostały wyizolowane głównie od zdrowych zwierząt, niektóre są związane głównie z uszkodzeniem płuc, a niektóre zostały również wyizolowane od innych gatunków zwierząt. Niektóre gatunki, zwłaszcza typ drugi mogą powodować zapalenie opon mózgowych u świń i ludzi. Na szczęście przypadki u ludzi są bardzo rzadkie.

Zakażenia paciorkowcowe u świń

Hodowcy powinni zwrócić uwagę na fakt, że zaakażenia paciorkowcowe przyczyniają się do endemicznego zapalenia opon mózgowych wywołanego przez typ 2. Klinicznie zdrowe zwierzęta mogą przenosić bakterie w migdałkach przez wiele miesięcy. Lochy mogą być wektorami. Obecnie nie ma metody na wyeliminowanie serotypu, gdy zostanie on wprowadzony do stada i zaczyna stanowić część normalnej flory. Paciorkowca można szybko usunąć środkami dezynfekcyjnymi stosowanymi w hodowli zwierząt, zwłaszcza zawierającymi chlor, fenolowymi środkami dezynfekcyjnymi i jodoforami. Detergent zabija bakterie w 30 minut.

Zakażenia paciorkowcowe lochy przenoszą przeciwciała przez siarę do prosiąt ssących, więc choroba ta występuje rzadko w tej grupie, z wyjątkiem pierwszego wejścia do stada. Najczęściej występuje od 2 do 3 tygodni po odsadzeniu i do 16 tygodnia życia. Na porodówce prawie 100% świń staje się nosicielami w ciągu trzech tygodni.

Czytaj również: Polska biała zwisłoucha – niezwykle wrażliwa i troskliwa świnia

3trzy3.pl /fot.pixabay