O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny zbóż notują spadki do nowych minimów! Jakie są tego powody?

Ceny zbóż

Ceny zbóż w dalszym ciągu notują spadki, osiągając nowe minima. Jakie czynniki wpływają na spadki notowań na świecie?

Jak informuje Rosja, umowa zbożowa została przedłużona tylko o 60 dni. Dodatkowo eksport rosyjskiej pszenicy może ustanowić nowe rekordy w marcu. Duże ilości eksportuje też Ukraina – m.in. do Egiptu.

Co wpływa na spadające ceny zbóż? 

Ceny zbóż nadal spadają od początku tygodnia. Widmo światowego kryzysu finansowego , któremu towarzyszą rosnące obawy gospodarcze, rozprzestrzenia się.

„Saga przedłużenia korytarza eksportowego z Ukrainy trwała w ubiegly ze sprzecznymi zapowiedziami. Ukraina ogłosiła porozumienie na 120 dni, a Rosja tylko na 60 dni” – skomentował rozwój wydarzeń Agritel.

Rosja wzywa do zniesienia zachodnich sankcji, zwłaszcza dotyczących przelewów bankowych i kosztów ubezpieczenia frachtu morskiego. 

„Strona rosyjska zgodziła się przedłużyć Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego tylko o 60 dni (zamiast 120) do 18 maja 2023 r., aby poczynić postępy w memorandum Rosja-ONZ w sprawie promocji żywności i nawozów na rynkach światowych” – donosi rosyjska agencja Tass

Rosja podkreśliła, że ​​wszelkie pogłoski o przedłużeniu terminu o 120 dni, rozpowszechniane przez stronę ukraińską, są celową nieprawdą. W sobotę minister infrastruktury Ukrainy Aleksandr Kubrakow powiedział, że umowa zbożowa została przedłużona o 120 dni. 22 lipca ub. r. w Stambule zawarto umowy na eksport żywności z Ukrainy na okres 120 dni. W listopadzie przedłużono je na ten sam okres.

Tymczasem według analityków egipska agencja państwowa GASC kupiła na Ukrainie 120 000 ton pszenicy. Ceny kształtowały się na poziomie 279,5 dol/t (na bazie FOB) lub 298,72 dol/t (na bazie C&F) z dostawą od 15 marca do 25 kwietnia 2023 r.

Zobacz także: Inicjatywa zbożowa na dłużej? Rosja się zgadza, ale stawia warunki

Ceny zbóż

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023