O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-03-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny ropy i gazu to prawdziwy szok cenowy. Gaz zanotował wzrost o 11%

Ceny ropy i gazu

Ceny ropy i gazu rosną. Podrożały zarówno kontrakty na dostawy ropy Brent na kwiecień oraz na gaz na europejskich rynkach.

Według Bloomberga kontrakty na dostawy ropy Brent na kwiecień kosztują w Nowym Jorku 109,13 dolarów za baryłkę, co oznacza, że zdrożały o 5,53 proc. Jeszcze droższe są kontrakty na dostawę ropy w maju, cena za baryłkę wynosi 110,78 dolarów (wzrost o 5,53 proc.). Z kolei gaz na europejskich giełdach podrożał o 11 proc.

Ceny ropy i gazu w górę

Ceny ropy i gazu rosną cały czas. Kontrakty na dostawy ropy Brent na kwiecień podrożały w Nowym Jorku o ponad 5,5 proc. a gaz na europejskich giełdach podrożał o 11 proc.

Kontrakty na dostawy na ropę typu Brent na kwiecień – według notowań Bloomberga – kosztują w Nowym Jorku 109,13 dolarów za baryłkę, co oznacza, że zdrożały o 5,53 proc. Jeszcze droższe są kontrakty na dostawę ropy w maju, cena za baryłkę wynosi 110,78 dolarów (wzrost o 5,53 proc.).

Drożeje też gaz – na europejskich giełdach gaz kosztuje obecnie 135 euro za MWh, co oznacza wzrost o 11 proc.

ceny ropy i gazu wzrost

USA chce sięgnąć po strategiczne rezerwy

Stany Zjednoczone i inne państwa sojusznicze rozważają skoordynowane sięgnięcie po ok. 60 mln baryłek ropy ze strategicznych rezerw (SPR) po tym, jak inwazja Rosji na terytorium Ukrainy spowodowała wzrost cen ropy powyżej 100 USD za baryłkę.

Obecnie trwają obrady nad uwolnieniem 30 mln baryłek ropy z US Strategic Petroleum Reserve i takiej samej ilości – przez grupę innych krajów – podały źródła zbliżone do sprawy.

Na razie nie podjęto żadnych decyzji, a dyskusje w tej sprawie mogą potrwać jeszcze kilka dni.

Ceny ropy i gazu mogą się jeszcze pogorszyć. Sytuacja na globalnych rynkach ropy może się pogorszyć, bo już teraz podaż tego surowca jest pod presją w czasie silnego ożywienia popytu na ropę po ponownym otwarciu gospodarek, po pandemii Covid-19. Wpływ na notowania będzie miała również obecna sytuacja w Ukrainie.

Czytaj także: Ceny ropy ponownie idą w górę przez obawy o zakłócenia w dostawach

PAP/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023