Informacje
31-01-2023
Od dziś ARiMR uruchomiło nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z nawadnianiem lub wykorzystaniem OZE w gospodarstwach.
Nabory wniosków prowadzone będą w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" z PROW 2014-2020. Wnioski w obu obszarach można składać do 1 marca 2023 roku. Dokumenty przyjmują oddziały regionalne Agencji właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji.
ARiMR uruchamia nowy obszar pomocy
Wsparcie na nawadnianie w gospodarstwie (tzw. obszar E) będzie przyznawane rolnikom w formie refundacji części poniesionych kosztów planowanej inwestycji, takiej jak np. wykonanie nowego nawodnienia, ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej czy ulepszenie instalacji nawadniającej połączone z powiększeniem nawadnianego obszaru.
Wysokość pomocy wynosi 100 tys. zł. Poziom wsparcia to 60 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez tzw. młodego rolnika, lub 50 proc. kosztów kwalifikowalnych w pozostałych przypadkach.
Agencja zaznaczyła, że ten limit nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych", czyli: A (produkcja prosiąt), B (produkcja mleka krowiego), C (produkcja bydła mięsnego), D (innowacje) oraz F (zielona energia).
W tym roku w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" ARiMR uruchamia nowy obszar pomocy – "Zielona energia w gospodarstwie" (obszar F). W tym przypadku rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach, o ile te nie są wykonane z azbestu oraz jeżeli urządzenia zakupione z dofinansowaniem będą usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych. Pomoc przeznaczona jest również na instalację pomp ciepła.
Zobacz także: Kowalczyk zapowiada pieniądze na biogazownie: To będzie program dotacyjny
“Istotne jest, żeby produkcja prądu przez urządzenia objęte wsparciem była dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa” – podkreśliła ARiMR.
Całkowita moc tych urządzeń nie może przekroczyć 50 kilowatów (kW), przy czym wykorzystanie mocy przypadające na budynki mieszkalne jednorodzinne nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20 proc. całkowitej mocy urządzeń.
Jakie pieniądze można uzyskać w ramach wsparcia?
Pomoc przyznawana będzie w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych, np. zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania, budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do ich montażu czy kosztów zakupu pomp ciepła.
Wysokość pomocy wynosi 150 tys. zł. Podobnie jak w obszarze nawadniania w gospodarstwie, tak i w przypadku inwestycji w zielone źródła energii standardowy poziom wsparcia to 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla tzw. młodego rolnika – 60 proc. Również limit wykorzystany w obszarze F nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych".
Wnioski w obu obszarach (E – nawadnianie i F – zielona energia) można składać od wtorku, 31 stycznia do 1 marca 2023 r. Dokumenty przyjmują oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji.
“Wniosek o przyznanie pomocy można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę albo przesyłką rejestrowaną nadaną w polskiej placówce pocztowej. Dokumenty można przekazać również w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą” – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
PAP/fot.Pixabay