Talk icon

Informacje

21-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk zapowiada pieniądze na biogazownie: To będzie program dotacyjny

Biogazownie

Wicepremier Henryk Kowalczyk uważa, że biogazownie rolnicze mają szczególną rolę jako źródło energii dla obszarów wiejskich.

Minister rolnictwa dodał, że resort przygotował nie tylko środki finansowe na ich rozwój, ale przygotowywane są również zmiany legislacyjne dot. komplementarnego zaopatrzenia wsi w energię.

Kowalczyk: W marcu ruszy program dotujący m.in biogazownie

Wicepremier Kowalczyk poinformował podczas konferencji prasowej, że resort planuje uruchomienie w marcu naboru wniosków na energię odnawialną dla rolników. Wyjaśnił, że będzie on dotyczył fotowoltaiki, energii wiatrowej z magazynem energii i biogazowni.

,,To będzie program dotacyjny. On jest oczywiście z natury swojej trochę skromniejszy w ilości środków finansowych (...), ale jest to komplementarne z tymi działaniami, które dzisiaj ogłaszamy" – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Program ma być realizowany przez resort rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

,,Ten program jeszcze funkcjonuje, bo to jest okres przejściowy" – zaznaczył Kowalczyk.

Zobacz też: Władysław Kosiniak–Kamysz: Należy uwolnić wiatraki i biogazownie

Biogazownie

Według Kowalczyka energia odnawialna i biogazownie są dla rolnictwa i dla obszarów wiejskich bardzo ważnym elementem "szczególnie kiedy mówimy o kryzysie energetycznym, o niestabilnych cenach, kiedy mówimy o znaczącym wzroście kosztów produkcji rolnej, stąd finasowanie zarówno energetyki odnawialnej w postaci fotowoltaiki i energii wiatrowej, ale przede wszystkim i (...) rozwój biogazowni".

,,Jest to na obszarach wiejskich niezwykle istotne, bo energia odnawialna w postaci fotowoltaiki i energii wiatrowej jest jednak mniej stabilnym źródłem niż energia z biogazu. Stąd tutaj szczególna rola biogazowni" – podkreślił minister.

Kowalczyk dodał, że oprócz środków finansowych przygotowywane są również zmiany legislacyjne dotyczące rozwoju biogazowni rolniczych, "ale też dotyczące komplementarnego zaopatrzenia w energię obszarów wiejskich poprzez modyfikacje prawa dotyczącego spółdzielni energetycznych". 

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023