O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-03-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Anna Moskwa: Ustawa odległościowa daje decydujący głos lokalnym społecznościom

Ustawa odległościowa

Ustawa odległościowa daje decydujący głos lokalnym społecznościom zarówno w decyzji, czy będą wiatraki, jak i gdzie one będą umieszczone – poinformowała Anna Moskwa.

Minister klimatu dodała, że 700 metrów, jako minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań, "to jest duża liberalizacja". Przypomniała, że przed 2016 rokiem można było budować wiatraki wszędzie; nie miały one definicji w prawie budowlanym. Jak mówiła, wszędzie były protesty dotyczące budowy wiatraków, które były uwzględniane.

Co zmieni ustawa odległościowa?

"Ustawa wiatrakowa budzi emocje, ale głównie budzi emocje tzw. branży i sektora. Nie budzi takich emocji wśród obywateli" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Polskim Radiu 24.

Jak dodała, jeżdżąc po Polsce, rozmawia z Polakami "i to, co jest doceniane, to, że ustawa nie koncentruje się na odległościach, mimo tego, że są środowiska, które by chciały tę dyskusję sprowadzić do odległości".

"Ustawa odległościowa daje decydujący głos lokalnym społecznościom i to zarówno w decyzji, czy będą wiatraki, jak i w decyzji, gdzie te wiatraki będą posadowione. Wprowadza tez standardy bezpieczeństwa, techniczne, serwisowania" – wskazała minister klimatu.

Przypomniała, że przed 2016 rokiem można było budować wiatraki wszędzie; nie miały one definicji w prawie budowlanym. Jak mówiła, wszędzie były protesty dotyczące budowy wiatraków, które były uwzględniane.

"Przede wszystkim tą ustawą chcieliśmy te wszystkie skandaliczne nieprawidłowości i ignorowanie głosów obywateli naprawić i wprowadzić pełną ścieżkę konsultacji i upodmiotowić społeczności lokalne" – tłumaczyła szefowa MKiŚ.

Jak dodała, w projekcie, który będzie procedowany w najbliższych dniach, poprawka sejmowa zakłada 700 metrów, jako minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań. 

"To jest duża liberalizacja. To jest możliwość posadowienia nowych wiatraków. Oczywiście, o ile społeczności lokalne będą chciały takie rozwiązania poprzeć" – powiedziała Anna Moskwa.

Ustawa odległościowa

Nowelizacja znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin

Pierwotny rządowy projekt zmiany ustawy o inwestycjach w energetykę wiatrową przewidywał ustalenie na 500 m minimalnej, dopuszczalnej pod pewnymi warunkami, odległości turbiny wiatrowej od zabudowań. W Sejmie podniesiono tę wielkość do 700 m, ale Senat zgłosił poprawkę przywracającą 500 m. Sejmowa komisja energii zajmie się poprawkami Senatu we wtorek, później głosować je będzie cały Sejm.

Nowelizacja ustawy z 2016 r. w obecnym kształcie przewiduje, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podstawą dla określania odległości minimalnej – pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H), a 700 m dla budynków mieszkalnych – będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. W SOOŚ analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową.

Ustawa odległościowa wprowadza też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej. Jednocześnie całkowicie znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych.

Zobacz także: Anna Moskwa zapewnia: Nowa ustawa wiatrakowa była szeroko konsultowana

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023