O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Anna Moskwa spotkała się z ambasadorem Ukrainy

Anna Moskwa

Bezpieczeństwo energetyczne było głównym tematem spotkania, w którym udział wzięła  minister Anna Moskwa oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. 

Zdaniem minister, dotykające nas gwałtowne wzrosty cen, niepewność i niedobory na rynku surowców energetycznych wynikają z uzależnienia Europy od Rosji, która wykorzystuje surowce jako środek nacisku na Państwa Członkowskie UE. Jak zauważyła “odcięcie się od rosyjskich wpływów skutecznie wpłynie na stabilność energetyczną Europy, a także przyczyni się do stabilizacji cen”.

Minister klimatu rozmawiała z ambasadorem Ukrainy

Ambasador Ukrainy podziękował za dotychczasowe wsparcie resortu klimatu i środowiska od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę m.in. w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, synchronizacji Ukrainy z europejską siecią elektroenergetyczną, wsparcia stowarzyszenia Ukrainy z Międzynarodową Agencją Energii, czy też w zakresie ochrony środowiska.

“Niezbędne jest kontynuowanie naszego politycznego i militarnego wsparcia dla Ukrainy, aby przywrócić jej integralność terytorialną” – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Podczas spotkania omówiono także kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy, podkreślając potrzebę podejmowania takich działań, aby wprowadzone sankcje UE powstrzymywały Rosję przed kontynuowaniem barbarzyńskiej agresji.

“Polska jest za tym, aby sankcje były stanowcze i skuteczne. Unia Europejska musi solidarnie działać i sprawnie przeciwstawiać się rosyjskiemu szantażowi energetycznemu” – stwierdziła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Jak zaznaczyła Anna Moskwa, Rosja od wielu lat destabilizowała UE, prowadząc agresywną politykę energetyczną. Zdaniem minister, dotykające nas gwałtowne wzrosty cen, niepewność i niedobory na rynku surowców energetycznych wynikają z uzależnienia Europy od Rosji, która wykorzystuje surowce jako środek nacisku na Państwa Członkowskie UE.

“Odcięcie się od rosyjskich wpływów skutecznie wpłynie na stabilność energetyczną Europy, a także przyczyni się do stabilizacji cen. To także ważny krok naprzód, który znacznie utrudni rosyjski potencjał finansowania wojny z Ukrainą” – zauważyła minister Anna Moskwa.

Anna Moskwa

Anna Moskwa: Polska będzie nadal wspierać Ukrainę

Anna Moskwa zapewniła o gotowości do kontynuowania polskiego wsparcia dla Ukrainy i jej integracji energetycznej z rynkiem europejskim. Podkreślono też wspólne zainteresowanie przywróceniem pracy połączenia linii elektroenergetycznej EJ Chmielnicka-Rzeszów na poziomie napięcia 400 kV oraz omówiono aktualny stan prowadzonych prac.

Przebudowa interkonektora poprawi bezpieczną pracę ukraińskiego systemu elektroenergetycznego i jego europejskich odpowiedników, a także umożliwi wymianę energii elektrycznej między Polską a Ukrainą. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby połączenie Rzeszów-Chmielnicka zostało uruchomione jeszcze w tym roku – dodała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Czytaj też: Moskwa: Musimy wypełnić gazociąg dobrym, bezpiecznym i tanim gazem

PAP/fot.gov

swiatrolnika.info 2023